Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Nie będzie podwyżek wynagrodzeń

2017 rok zapowiada się mniej optymistycznie dla pracowników. Dobra kondycja gospodarki nie przedłoży się na podwyżki wynagrodzeń.

Austriaccy ekonomiści pozostają optymistycznie nastawieni, jeśli chodzi o przyszłość gospodarki. Ich zdaniem wzrost gospodarczy w 2017 i 2018 roku utrzyma się na poziomie 1,5 procent, co państwo zawdzięcza dużej liczbie inwestycji i eksportowi. To duża poprawa w porównaniu do ubiegłych czterech lat.

Na tym jednak dobre prognozy się kończą. Specjaliści są przekonani, że nie utrzyma się tendencja wzrostu wynagrodzeń wywołana przez reformę podatkową. W nadchodzących dwóch latach najprawdopodobniej dojdzie do stagnacji, czemu winna jest z jednej strony rosnąca inflacja, a z drugiej tzw. zimna progresja. Nowe progi podatkowe nie zostały dopasowane do stopy inflacji, dlatego państwo zarabia nieproporcjonalnie na podwyżkach wynagrodzeń. Korzystna sytuacja bieżącego roku pozostanie najprawdopodobniej jednorazowym wyjątkiem.

W momencie, kiedy zacznie słabnąć pozytywny wpływ reformy podatkowej na gospodarkę, spadnie również konsumpcja. Sytuację pogorszy obawa o utratę pracy oraz niekorzystne nastroje panujące na rynku pracy. Choć liczba nowych stanowisk rośnie, nie wystarczy ich dla migrantów z Wschodniej Europy oraz azylantów. Ekonomiści spodziewają się, że stopa bezrobocia osiągnie w 2018 roku 9,5 procent i powtarzają niczym mantrę, że poprawę sytuacji przyniesie jedynie większa ilość inwestycji w badania naukowe i edukację, odciążenie podatkowe pracowników oraz integracja uchodźców.

Źródło: derstandard.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.