Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austriacy zaciskają pasa

Inflacja w Austrii pożera nawet Urlaubsgeld

urlaubsgeld, świadczenie urlopowe, wakacje, oszczędzanie, infalcja
Foto: Freepik
Po ogromnych podwyżkach cen coraz więcej osób wykorzystuje świadczenie urlopowe, czyli Urlaubsgeld, do finansowania codziennych spraw. Jeśli to możliwe, część mieszkańców kraju stara się również odłożyć ten dodatek. Według najnowszego badania "Deloitte Summer Survey", tylko około połowa ankietowanych w Austrii zamierza w tym roku wydać znaczną część swojej dodatkowej pensji.

„Jedna trzecia chce oszczędzać i wydawać dodatkowe wynagrodzenie w równych częściach” – mówi Orsolya Hegedüs, partner w Deloitte Austria, wyjaśniając wyniki ankiety. „Chociaż istnieją obecnie oznaki, że inflacja spada, oszczędzanie pokazuje przede wszystkim jedną rzecz. Niepewność wśród mieszkańców pozostaje, a ciężar wysokich kosztów jest bardzo duży” – mówi dalej.

Urlaubsgeld na codzienne wydatki, zamiast na urlop

Według Deloitte, oprócz podróży (55 %), pieniądze ze dodatku urlopowego Urlaubsgeld  mieszkańcy Austrii wykorzystują głównie na codzienne zakupy, takie jak żywność lub artykuły gospodarstwa domowego (26%) oraz większe zakupy, takie jak zakup samochodu lub mebli (22%). Prawie jedna piąta (19%) przeznacza również część dodatkowego wynagrodzenia na spłatę kredytów.

„Ponad jedna czwarta pracowników w Austrii wykorzystuje swój dodatek urlopowy na pokrycie codziennych wydatków częściej niż przed inflacją, a letnie wakacje schodzą na dalszy plan”, poinformował dyrektor generalny Deloitte Austria, Harald Breit. W tak zamożnym kraju jak Austria jest to „alarmujący wynik”. Ilustruje on presję kosztową, która jest wszechobecna dla dużej części populacji.

Coraz mniej dalekich podróży 

Jeśli chodzi o wakacje, nie ma wielkich skoków. Według badania letnie wakacje spędzane są głównie w Europie lub Austrii. Często mieszkańcy unikają natomiast lotów do zbyt odległych miejsc. 71% ankietowanych chce w tym roku zwiedzić kraje europejskie, a 39% spędza letnie wakacje w republice alpejskiej. Tylko 14% wybiera się w podróż długodystansową.

Zaciskanie pasa trwa

Respondenci dysponują średnio budżetem w wysokości 1730 euro na wakacje. Na dzieci w wieku do 18 lat we własnym gospodarstwie domowym przeznaczają średnio kolejne 778 euro.

„Nawet jeśli niektórzy ludzie nadal mogą sobie pozwolić na podróżowanie bez żadnych problemów, wielu z nich zaciska pasa” – powiedział Breit, odnosząc się do wysokich codziennych kosztów.

Źródło: krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.