„Jedna trzecia chce oszczędzać i wydawać dodatkowe wynagrodzenie w równych częściach” – mówi Orsolya Hegedüs, partner w Deloitte Austria, wyjaśniając wyniki ankiety. „Chociaż istnieją obecnie oznaki, że inflacja spada, oszczędzanie pokazuje przede wszystkim jedną rzecz. Niepewność wśród mieszkańców pozostaje, a ciężar wysokich kosztów jest bardzo duży” – mówi dalej.
Urlaubsgeld na codzienne wydatki, zamiast na urlop
Według Deloitte, oprócz podróży (55 %), pieniądze ze dodatku urlopowego Urlaubsgeld mieszkańcy Austrii wykorzystują głównie na codzienne zakupy, takie jak żywność lub artykuły gospodarstwa domowego (26%) oraz większe zakupy, takie jak zakup samochodu lub mebli (22%). Prawie jedna piąta (19%) przeznacza również część dodatkowego wynagrodzenia na spłatę kredytów.
„Ponad jedna czwarta pracowników w Austrii wykorzystuje swój dodatek urlopowy na pokrycie codziennych wydatków częściej niż przed inflacją, a letnie wakacje schodzą na dalszy plan”, poinformował dyrektor generalny Deloitte Austria, Harald Breit. W tak zamożnym kraju jak Austria jest to „alarmujący wynik”. Ilustruje on presję kosztową, która jest wszechobecna dla dużej części populacji.
Coraz mniej dalekich podróży
Jeśli chodzi o wakacje, nie ma wielkich skoków. Według badania letnie wakacje spędzane są głównie w Europie lub Austrii. Często mieszkańcy unikają natomiast lotów do zbyt odległych miejsc. 71% ankietowanych chce w tym roku zwiedzić kraje europejskie, a 39% spędza letnie wakacje w republice alpejskiej. Tylko 14% wybiera się w podróż długodystansową.
Zaciskanie pasa trwa
Respondenci dysponują średnio budżetem w wysokości 1730 euro na wakacje. Na dzieci w wieku do 18 lat we własnym gospodarstwie domowym przeznaczają średnio kolejne 778 euro.
„Nawet jeśli niektórzy ludzie nadal mogą sobie pozwolić na podróżowanie bez żadnych problemów, wielu z nich zaciska pasa” – powiedział Breit, odnosząc się do wysokich codziennych kosztów.
Źródło: krone