Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Dodatek urlopowy a wynagrodzenie w czasie urlopu

Najwięcej trudności nastręcza tutaj terminologia. Jaka jest różnica między „Urlaubsgeld” a „Urlaubsentgelt”? Jakie prawa przysługują w obu przypadkach?

Dodatek urlopowy (Urlaubsgeld)

Dodatek urlopowy funkcjonuje w Austrii pod nazwami „Urlaubsgeld”, „Urlaubszuschuss”, „Urlaubshilfe” lub „14. Monatsgehalt” („czternastka”). Prawo do otrzymania należących się z tego tytułu pieniędzy nie określa żadna ustawa. Prawo do dodatku urlopowego, jego wysokość oraz termin jego wypłacania zawarte są w zbiorowej umowie o pracę lub w normalnej umowie o pracę. Jeżeli żadna z umów nie zawiera informacji na temat dodatku, pracownik nie ma do niego żadnego prawa.

Wynagrodzenie w czasie urlopu (Urlaubsentgelt)

Od dodatku urlopowego należy odróżnić wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje będąc na urlopie – a więc za pracę, której nie wykonuje.

Na wynagrodzenie w czasie urlopu składa się płaca zasadnicza (Grundlohn/Grundgehalt) oraz przysługujące zwykle dodatki (premie, prowizje, dodatki, nadgodziny itp.) – obliczone na podstawie średniej z ostatnich przepracowanych 13 tygodni. Zwrot poniesionych kosztów (np. kosztów dojazdów) oraz diety nie są wypłacane podczas urlopu.

Wynagrodzenie w czasie urlopu powinno zostać wypłacone do przodu z dniem rozpoczęcia urlopu.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.