Większość jest zadowolona

Jak bardzo mieszkańcy Austrii są zadowoleni ze swoich pensji?

zarobki, zadowolenie z wypłaty, płaca, zarobki Austria, willhaben
Foto: Freepik
Dwóch na trzech mieszkańców Austrii jest ogólnie zadowolonych ze swoich dochodów. Co ciekawe, osoby pracujące w Burgenlandzie są najmniej zadowolone ze swoich zarobków.

Zarobki w Austrii – mediana

Średni miesięczny dochód brutto (14x) pracowników fizycznych i umysłowych w Austrii wyniósł około 2.790 euro w 2022 roku. Wynika to z danych Głównego Stowarzyszenia Instytucji Zabezpieczenia Społecznego (niem. Hauptverbands der Sozialversicherungsträger). Mediana dochodu (połowa zarabia więcej, a połowa mniej niż ta wartość) wyniosła 2.568 euro.

Jak bardzo mieszkańcy Austrii są zadowoleni ze swoich dochodów? Czy wynagrodzenie jest naprawdę tematem tabu? Czy ludzie odczuwają różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn? Tego chciała dowiedzieć się platforma pracy willhaben. W związku z tym w kwietniu 2024 roku przeprowadziła ankietę wśród około 2000 osób na temat wynagrodzenia w Austrii.

Dwie trzecie „zadowolonych”

Łącznie dwie trzecie respondentów jest „bardzo zadowolonych” (14%) lub „zadowolonych” (50%) ze swojego obecnego miesięcznego wynagrodzenia netto. 

„Warto zauważyć, że nie ma znaczących różnic między mężczyznami i kobietami pod względem zadowolenia, ale istnieją różnice na poziomie regionalnym. Na przykład respondenci pracujący w Vorarlbergu, Salzburgu i Tyrolu są zwykle najbardziej zadowoleni z kwoty, która co miesiąc trafia na ich konta. Mimo tego, uczestnicy ankiety, którzy pracują na przykład w Wiedniu, często twierdzą, że zarabiają więcej” – analizuje Markus Zink, szef działu pracy w willhaben.

Z kolei około jedna czwarta Austriaków jest „raczej niezadowolona”, a kolejne 8,1% jest „bardzo niezadowolonych” ze swojego miesięcznego wynagrodzenia. Niezadowolenie jest szczególnie wysokie wśród osób pracujących w Burgenlandzie. Łącznie tylko nieco ponad połowa z nich jest zadowolona ze swojej pensji. 

Wynagrodzenie nie jest tematem tabu w Austrii

Wbrew utrzymującym się stereotypom, wynagrodzenie w Austrii nie jest tematem tabu. Ponad połowa ankietowanych ma niewiele lub nic wspólnego ze stwierdzeniem „Ludzie nie rozmawiają o pieniądzach ani pensji”. 

Jednak stereotyp ten nie jest całkowicie pozbawiony sensu, ponieważ łącznie 43,6% respondentów twierdzi, że „zdecydowanie się zgadza” (17,6%) lub „raczej się zgadza” (26%).

Według badania willhaben, ten sposób myślenia jest bardziej rozpowszechniony wśród mężczyzn, osób starszych i osób mieszkających w mniejszych miastach. Jednak zakres tabu naturalnie zależy również od tego, z kim rozmawiasz. I tak 83,5% wszystkich respondentów rozmawia o swoich dochodach z osobami z rodziny i bliskiego kręgu przyjaciół, a nieco ponad połowa również z „wybranymi” (16,3%) lub nawet „wszystkimi” (36,8%) kolegami z pracy.

Różnice w wynagrodzeniach

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn we własnej firmie stanowią problem dla wielu pracowników. Jedna czwarta ankietowanych jest przekonana, że w firmie, w której pracują, występują różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Na przykład 10,1% twierdzi, że są świadomi takiej luki płacowej, podczas gdy kolejne 13,8% przynajmniej podejrzewa jej istnienie. W Burgenlandzie, Salzburgu i Tyrolu pracownicy częściej wskazują na różnice w wynagrodzeniach.

Z kolei 28,7% respondentów nie uważa, że u ich obecnego pracodawcy występują różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Kolejne 26,3% twierdzi, że wie, iż w ich firmie nie ma różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!