Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Większość jest zadowolona

Jak bardzo mieszkańcy Austrii są zadowoleni ze swoich pensji?

zarobki, zadowolenie z wypłaty, płaca, zarobki Austria, willhaben
Foto: Freepik
Dwóch na trzech mieszkańców Austrii jest ogólnie zadowolonych ze swoich dochodów. Co ciekawe, osoby pracujące w Burgenlandzie są najmniej zadowolone ze swoich zarobków.

Zarobki w Austrii – mediana

Średni miesięczny dochód brutto (14x) pracowników fizycznych i umysłowych w Austrii wyniósł około 2.790 euro w 2022 roku. Wynika to z danych Głównego Stowarzyszenia Instytucji Zabezpieczenia Społecznego (niem. Hauptverbands der Sozialversicherungsträger). Mediana dochodu (połowa zarabia więcej, a połowa mniej niż ta wartość) wyniosła 2.568 euro.

Jak bardzo mieszkańcy Austrii są zadowoleni ze swoich dochodów? Czy wynagrodzenie jest naprawdę tematem tabu? Czy ludzie odczuwają różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn? Tego chciała dowiedzieć się platforma pracy willhaben. W związku z tym w kwietniu 2024 roku przeprowadziła ankietę wśród około 2000 osób na temat wynagrodzenia w Austrii.

Dwie trzecie „zadowolonych”

Łącznie dwie trzecie respondentów jest „bardzo zadowolonych” (14%) lub „zadowolonych” (50%) ze swojego obecnego miesięcznego wynagrodzenia netto. 

„Warto zauważyć, że nie ma znaczących różnic między mężczyznami i kobietami pod względem zadowolenia, ale istnieją różnice na poziomie regionalnym. Na przykład respondenci pracujący w Vorarlbergu, Salzburgu i Tyrolu są zwykle najbardziej zadowoleni z kwoty, która co miesiąc trafia na ich konta. Mimo tego, uczestnicy ankiety, którzy pracują na przykład w Wiedniu, często twierdzą, że zarabiają więcej” – analizuje Markus Zink, szef działu pracy w willhaben.

Z kolei około jedna czwarta Austriaków jest „raczej niezadowolona”, a kolejne 8,1% jest „bardzo niezadowolonych” ze swojego miesięcznego wynagrodzenia. Niezadowolenie jest szczególnie wysokie wśród osób pracujących w Burgenlandzie. Łącznie tylko nieco ponad połowa z nich jest zadowolona ze swojej pensji. 

Wynagrodzenie nie jest tematem tabu w Austrii

Wbrew utrzymującym się stereotypom, wynagrodzenie w Austrii nie jest tematem tabu. Ponad połowa ankietowanych ma niewiele lub nic wspólnego ze stwierdzeniem „Ludzie nie rozmawiają o pieniądzach ani pensji”. 

Jednak stereotyp ten nie jest całkowicie pozbawiony sensu, ponieważ łącznie 43,6% respondentów twierdzi, że „zdecydowanie się zgadza” (17,6%) lub „raczej się zgadza” (26%).

Według badania willhaben, ten sposób myślenia jest bardziej rozpowszechniony wśród mężczyzn, osób starszych i osób mieszkających w mniejszych miastach. Jednak zakres tabu naturalnie zależy również od tego, z kim rozmawiasz. I tak 83,5% wszystkich respondentów rozmawia o swoich dochodach z osobami z rodziny i bliskiego kręgu przyjaciół, a nieco ponad połowa również z „wybranymi” (16,3%) lub nawet „wszystkimi” (36,8%) kolegami z pracy.

Różnice w wynagrodzeniach

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn we własnej firmie stanowią problem dla wielu pracowników. Jedna czwarta ankietowanych jest przekonana, że w firmie, w której pracują, występują różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Na przykład 10,1% twierdzi, że są świadomi takiej luki płacowej, podczas gdy kolejne 13,8% przynajmniej podejrzewa jej istnienie. W Burgenlandzie, Salzburgu i Tyrolu pracownicy częściej wskazują na różnice w wynagrodzeniach.

Z kolei 28,7% respondentów nie uważa, że u ich obecnego pracodawcy występują różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Kolejne 26,3% twierdzi, że wie, iż w ich firmie nie ma różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.