Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak będzie wyglądało życie w 2047 roku?

Dwóch naukowców odważyło się sporządzić prognozę dotyczącą tego, jak będzie wyglądać życie za 30 lat. 

Już w 1987 roku w czasopiśmie „Blick der Frau” szukano odpowiedzi na to pytanie. Futurolodzy Gerd Leonhard i Dirk Helbing odważyli się sporządzić nową prognozę przyszłości. „Nadchodzące lata będą przełomowe” przekonują badacze. Dzisiejszy system finansowy i ekonomiczny wykonał dobrą robotę, która w przyszłości stanie się jednak naszym przekleństwem. Zmiana klimatu i niszczenie środowiska zagrażają podstawie bytu wielu ludzi.

Transport: Według Leonharda już za dziesięć lat autonomiczne samochody będą normalnością, a takie zawody jak pilot czy kierowca autobusu przestaną istnieć.

Edukacja: „Dzisiejsza szkoła produkuje bezrobotnych” twierdzi Leonhard. Przygotowuje do zawodów, które w przyszłości wykonywać będą roboty. „Ludzie w przyszłości będą robić to, czego maszyny nie potrafią”, czyli między innymi negocjować, odczuwać empatię czy być kreatywnym.

Praca: Technologia zastąpi rutynowe prace, więc bezrobocie drastycznie wzrośnie. Bezwarunkowy dochód podstawowy jest wobec tego praktycznie nieunikniony. 70% prac, które będą istnieć za dziesięć lat, jeszcze nie znamy. Według Helbinga dzisiejsze łańcuchy logistyczne zostaną zastąpione gospodarką obiegową, w której zasoby wykorzystywane będą ponownie. Automatyzacja wywróci dzisiejszy rynek pracy do góry nogami. Razem z trwającym kryzysem finansowym i ekonomicznym spowoduje to załamanie systemu i stworzenie nowego, w którym stare reguły zostaną pominięte.

Czas wolny: „W przyszłości będziemy pracować tylko jedną trzecią dzisiejszego czasu pracy” twierdzi Leonhard. To rozwiąże problemy, przykładowo przy wychowywaniu dzieci. Do tego powstanie więcej socjalnych projektów. Ze względu na większy zasób wolnego czasu, rodziny staną się mniejsze i ważniejsze.

Media: Telewizja liniowa niedługo umrze, jednak książki będą istnieć zawsze.

Miłość i seks: Potrzeba zbiorowych przygód wzrośnie, a wielu zaspokajać ją będzie w wirtualnym świecie. „Zamiast tworzyć stały związek, wiele osób kupi sobie seks-robota”. Wirtualne światy będą tak dobrze rozwinięte, że praktycznie będzie dało się w nich żyć. Jednak nie wszyscy będą chcieli poznać smak miłości w Internecie, zamiast przykładowo w barze. „Technologia może też być perwersją”.

Zaludnienie: „Dzieci moich dzieci będą miały ponad 100 lat” mówi Leonhard. W 2045 roku w Szwajcarii będzie mieszkać 10,2 milionów obywateli.

Zdrowie: Za 30 lat programowanie genów będzie możliwe, więc nowotwory czy cukrzyca należeć będą do przeszłości. Możliwe będzie także wybranie wzrostu człowieka. „Superczłowiek” stanie się prawdziwy.

Bezpieczeństwo: „Niedobór zasobów w innych regionach świata doprowadzi do fal migracyjnych i terroryzmu. Podczas gdy w przeszłości udało się nam trzymać z daleka od tych problemów, to teraz staną się nam bardzo bliskie” twierdzi Helbing.

Społeczeństwo: Nie będzie tak sztywne jak dzisiaj. Powstanie system, dzięki któremu zasoby pieniężne rzeczywiście dotrą tam, gdzie dzięki nim realizowane będą najlepsze projekty. Dzięki technologii będzie łatwiej urzeczywistnić wiele pomysłów.

Klimat i energia: Przez następne 20 lat Będziemy musieli radzić sobie z negatywnymi skutkami zmiany klimatu, takimi jak powodzie czy kryzys migracyjny.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.