Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Detalista widzi to inaczej

Jak wypada Migros na tle Lidla i Aldi? Porównanie cen w szwajcarskich sklepach

Migros, zakupy, zakupy w szwajcarii, sklepy, dyskonty, Aldi, Lidl, coop, gdzie zrobić najtańsze zakupy w Szwajcarii,
Zdjęcie: facebook / Migros
Magazyn konsumencki K-Tipp wziął pod lupę ceny w szwajcarskich sklepach. Wnioski? Dyskonty w Szwajcarii są nadal znacznie tańsze niż Migros. Co na to Migros? Jak K-Tipp przeprowadził porównanie? Sprawdzamy!

W październiku 2024 r. Migros ogłosił, że obniży ceny 1000 produktów codziennego użytku do „poziomu dyskontowego”. „Zdecydowanie nie ma już powodu, aby iść do dyskontu” – powiedział wówczas dyrektor generalny Peter Diethelm. Wielka obietnica miała dotyczyć artykułów, które odgrywają ważną rolę w codziennych zakupach.

Według szwajcarskiego giganta handlowego, aż 500 produktów z sektora spożywczego było już pod koniec stycznia sprzedawanych w najniższych cenach. Najpóźniej do lata wszystkie te artykuły powinny być w tej samej cenie lub tańsze niż odpowiadające im produkty w dyskontach. Jak sytuacja wygląda obecnie? 

Migros jest nadal znacznie droższy

Na początku maja magazyn K-Tipp porównał ceny 40 popularnych artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego w sklepach Migros, Coop, Denner, Aldi i Lidl. W średniej wielkości sklepach w regionie Bazylei wzięto pod uwagę najtańszy dostępny artykuł. Okazuje się, że Migros jest o 17,9 procent droższy niż Aldi i Lidl. 

Zakupy K-Tipp kosztowały 84,95 franków w Aldi i 85,12 franków w Lidlu. Produkty codziennego użytku były najdroższe w Migros – 100,15 franków. Aldi był najtańszy dla 25 z 40 artykułów. Mięso, produkty gotowe, słodycze i artykuły gospodarstwa domowego są w Szwajcarii znacznie tańsze w niemieckich dyskontach. W tej ostatniej kategorii Migros był o 90 procent droższy.

20 z 40 produktów ma tę samą cenę

Interesujące jest również to, że połowa produktów kosztuje tyle samo we wszystkich pięciu sklepach – w tym ser, twaróg i oliwa z oliwek. Jest to przykład tego, jak sprzedawcy detaliczni zwracają baczną uwagę na to, ile kosztują tanie standardowe artykuły u konkurencji, a tym samym ujednolicają ceny.

Jeśli produkt nie był dostępny podczas wizyty „K-Tipp”, badacz kupował następny najtańszy artykuł. Na przykład papier do pieczenia M-Budget nie był dostępny w Migros. W związku z tym do porównania wykorzystano markowy – Kitchen + Co. Zakupy od gigantów detalicznych Migros i Coop mogą zatem szybko stać się drogie. 

Migros kwestionuje główne stwierdzenie dotyczące porównania cen: „Faktem jest, że wynik K-Tipp wynika wyłącznie z ceny proszku do kolorowego prania. Jest to produkt, na który nie ma już popytu. (…) Nie jest to artykuł codziennego użytku i dlatego nie jest już oferowany pod marką M-Budget. Kolorowy detergent w płynie jest istotny dla klientów i tutaj oferujemy naszym klientom bardzo niedrogi produkt pod marką M-Budget. Ten detergent kosztuje mniej niż 9 centów za jedno pranie. (…) Bez niego średnia cena wszystkich 39 innych artykułów nie byłaby wyższa niż w Aldi czy Lidlu”.

Źródło: blick

Zdjęcie: facebook / Migros

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

W nowej kampanii reklamowej Switzerland Tourism (Narodowej Organizacji Turystycznej Szwajcarii), legenda tenisa Roger Federer i duński aktor Mads Mikkelsen spotykają
Berlin, Niemcy. Nie ma dalszego zagrożenia związanego z wydarzeniami na świątecznym jarmarku – zapewnia berlińska policja. Jej
Zobacz jeszcze to!