Wojna, a puste półki. Czego brakuje w Niemczech?

puste półki w niemczech

Niemcy ponownie chomikują żywność. W sklepach zaczyna brakować znaczącej ilości produktów. Z czym jest największy problem?

Podczas pandemii po raz pierwszy od wielu lat doszło do sytuacji, w której mieszkańcy Niemiec mogli kupować niektóre produkty tylko w małych ilościach. Z kolei innych artykułów po prostu brakowało. Gdy sytuacja nareszcie się uspokoiła, nastąpił gwałtowny zwrot akcji. Wojna na Ukrainie wywołała opóźnienia i przerwy w dostawach. Mieszkańcy Niemiec chcąc zrobić zapasy i jednocześnie pomóc mieszkańcom Ukrainy kupują ogromne ilości produktów. Czego więc brakuje?

Olej

Przede wszystkim oleju. Próżno szukać go na półkach sklepowych. Niedługo może dojść także do problemów z dostępnością produktów, które zawierają duże ilości oleju lub są na nim smażone. Na alarm biją już producenci frytek i chipsów.

Ziarna gorczycy

Duża ilość sprzedawanych w Niemczech ziarn gorczycy pochodzi z Ukrainy. Z powodu trwającej tam wojny nie ma więc dostaw, przez co zaczyna brakować ziarn, jak i tworzonej z nich musztardy. Wprawdzie na kolejne miesiące producenci mają pewne zapasy, lecz jeśli sytuacja się nie zmieni, może dojść do poważnych braków.

Pszenica

O wiele bardziej dramatyczny jest brak pszenicy. Ukraina jest dużym eksporterem tego zboża. Niektóre kraje są nawet całkowicie zależne od dostaw pszenicy z tego państwa. W Niemczech do dużych braków wprawdzie nie powinno dojść, lecz cena produktów wytwarzanych z pszenicy może znacznie wzrosnąć. Do tego zalicza się także mięso. Zboże jest bowiem ważnym składnikiem karmy dla zwierząt.

Diesel

Ropa naftowa, z której wywarzany jest olej napędowy, pochodzi w większości z Rosji. Do tego w wielu przypadkach diesel jest importowany bezpośrednio z rosyjskich rafinerii do Europy. Teraz może jednak dojść do przerw w dostawach.

Nawozy

Wiele fabryk produkujących nawozy już od miesięcy stoi. Dlaczego? Ich produkcja nie jest już opłacalna.

Papier

Do produkcji papieru potrzeba dużej ilości energii. A jak wiadomo, jej ceny ciągle rosną. Także ten biznes staje się więc nieopłacalny. To dotyczy także papieru toaletowego.

Części samochodowe

Ceny stali i aluminium ciągle rosną. A do tego wojna na Ukrainie spowodowała, że część komponentów i części samochodowych jest niedostępna. Pierwsze niemieckie koncerny samochodowe musiały z tego powodu zawiesić produkcję i przejść na Kurzarbeit.

Produkty z Chin

Dodatkowo już od 2 lat Europa zmaga się ze zbyt małą ilością dostaw materiałów budowlanych czy mikroczipów z Chin. Podczas pandemii produkcja w wielu fabrykach mocno spadła z powodu mniejszego zapotrzebowania. Także fabryki w Chinach zmniejszyły więc produkcję części. Teraz gdy wszystko wróciło do normy, brakuje jednak komponentów z Azji.

Powodem podwyżek produktów żywnościowych nie jest jednak tylko zmniejszona ilość dostaw. Podwyżki kosztów energii, gazu i oleju także powodują wzrost cen.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!