Kto chce się dostać na autostradę w następny weekend (14-16 lutego), powinien być w stanie przejechać stosunkowo łatwo – z jednym znaczącym wyjątkiem. „W walentynkowy weekend drogi w kierunku gór będą pełne”, to nagłówek prognozy korków i utrudnień opublikowanej przez Auto Club Europa (ACE). Oznacza to, że na wszystkich trasach prowadzących do ośrodków sportów zimowych trzeba spodziewać się korków.
Istnieje również ryzyko zatorów, gdy odcinki autostrad pozostaną zamknięte w weekend i zostaną wprowadzone odpowiednie objazdy, przy bardzo zimowej pogodzie i wokół prac drogowych. ADAC doliczył się 880 takich objazdów na drogach w Niemczech. Co więcej, w weekend podróżują nie tylko weekendowi i jednodniowi wycieczkowicze, ale także wszyscy, którzy jeżdżą niezależnie od ferii szkolnych.
Drogi zapełnią się już od południa w piątek
Pierwszego szczytu korków ACE spodziewa się w piątek, kiedy ruch zaczyna się szybko zapełniać od południa – szczególnie w centrach miast. Od sobotniego poranka automobilklub spodziewa się, że ryzyko zatorów będzie największe na autostradach A3, A5, A7, A8, A95 i A99 w Niemczech.
W niedzielę drogi do ośrodków sportów zimowych będą bardzo zatłoczone, a w zależności od pogody podróżować będą również turyści jednodniowi. ACE spodziewa się podróży powrotnych od południa do wieczora.
Te drogi lepiej omijać
ACE i ADAC spodziewają się zwiększonego ruchu i ryzyka korków (często w obu kierunkach) w rejonie Hamburga, Berlina, Kolonii, Frankfurtu nad Menem, Stuttgartu i Monachium, a także na następujących autostradach:
- A1: Hamburg – Brema i Kolonia – Dortmund,
- A3: Kolonia – Frankfurt nad Menem – Norymberga – Pasawa,
- A4: Zgorzelec – Drezno – Erfurt – Kirchheimer Dreieck,
- A5: Frankfurt nad Menem – Karlsruhe – Bazylea,
- A6: Mannheim – Heilbronn – Norymberga,
- A7: Würzburg – Ulm – Füssen/Reutte,
- A8: Karlsruhe – Stuttgart – Monachium – Salzburg,
- A9: Monachium – Norymberga – Berlin,
- A10: obwodnica Berlina,
- A72: Chemnitz – Hof,
- A93: Rosenheim – Kiefersfelden,
- A95: Monachium – Garmisch-Partenkirchen,
- A99: obwodnica Monachium.
Korki w Austrii
Miłośnicy sportów zimowych spowodują również korki w Austrii – ferie zimowe kończą się w niektórych landach, a w innych dopiero się zaczynają. Oznacza to duży ruch na drogach w całym kraju. Według ADAC, autostrady Tauern, Inntal i Brenner, trasa Fernpass oraz drogi Tyrolu, Salzburga i Vorarlbergu są szczególnie podatne na na utrudnienia.
Prace budowlane powodują opóźnienia
Przejazd autostradą Tauern w Austrii może trwać dłużej niż zwykle z powodu prac budowlanych w tunelu Golling – Werfen. Tunele mogą być przejezdne tylko jednym pasem. Prace budowlane nie mają wpływu na tunele Tauern i Katschberg.
Według ACE, od 1 stycznia przez kilka lat należy spodziewać się „ogromnych utrudnień” na autostradzie Brenner w rejonie mostu Luegbrücke. W obu kierunkach dostępny będzie tylko jeden pas ruchu. Według ADAC nie dotyczy to sobót i niektórych niedziel przy dobrych warunkach pogodowych.
Kluby ruchu drogowego zwracają również uwagę na zakazy zjazdu dla ruchu tranzytowego, które ponownie weszły w życie. Dotyczy to np. Tyrolu wzdłuż autostrady A12 w Inntal i trasy Fernpass. Obowiązują one zazwyczaj w weekendy do końca kwietnia.
Korki na drogach w Szwajcarii
W Szwajcarii szczególnie trasa prowadząca przez tunel Gotarda może być bardziej zatłoczona, podobnie jak drogi dojazdowe do ośrodków narciarskich w Gryzonii, Berneńskim Oberlandzie, Wallis i środkowej Szwajcarii. Ponadto wiele przełęczy górskich w regionie alpejskim jest zamkniętych. Należy spodziewać się krótkoterminowych zamknięć i korków na drogach w Szwajcarii, głównie przez ferie zimowe.
Kontrole graniczne w Niemczech
Od połowy września na wszystkich niemieckich granicach prowadzone są kontrole. Według ADAC są to kontrole wyrywkowe, więc nie wszystkie pojazdy muszą się zatrzymywać.
O ile dłużej potrwa to na przykład na austriackich autostradowych przejściach granicznych Walserberg, Kiefersfelden i Suben, można sprawdzić z wyprzedzeniem online w austriackiej firmie infrastrukturalnej Asfinag.
Źródło: web