Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

Statystyki wskazują jednoznacznie, że finanse mobilne stanowią codzienność już dla kilkunastu milionów klientów banków. Zdecydowana większość tej grupy wykorzystuje do tych celów aplikacje mobilne dostarczane przez banki. Rosnąca popularność bankowości internetowej nie sprawiła jednak, że pozbyliśmy się wszelkich obaw dotyczących bezpieczeństwa. Jak rozsądnie korzystać z serwisów bankowych za pomocą urządzeń mobilnych? Na jakie kwestie uważać w szczególności?

1. Czy aplikacje mobilne banków są bezpieczne?

2. Zagrożenia czyhające na użytkowników aplikacji mobilnych

3. Jak zabezpieczyć mobilne finanse? Najważniejsze zasady

Oczywiście, banki jako instytucje, którym powierzamy środki, są zobligowane, by dbać o bezpieczeństwo pieniędzy i minimalizować ryzyko cyberataku. Nie rozwiążą jednak wszystkich aspektów sprawy, dlatego warto zachowywać dobre nawyki i śledzić aktualności, choćby udostępniane przez serwis Finanse mobilne, na przykład http://finansemobilne.pl/poradniki-mobilne/.

Czy aplikacje mobilne banków są bezpieczne?

Obecnie każdy bank oferuje swoim klientom możliwość korzystania z aplikacji mobilnej. Takie autoryzowane oprogramowanie jest w pełni bezpieczne, starannie opracowane przez zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy dbają o wszelkie aspekty związane z ochroną klientów oraz na bieżąco aktualizują zabezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy są całkowicie wolni od ewentualnych zagrożeń. Dlaczego?

Przede wszystkim każdy użytkownik musi rozsądnie dokonywać płatności, decydując się na działanie na finansach mobilnych. W przeciwnym razie sam może wpędzić się w spore kłopoty, pobierając przypadkowe aplikacje z nieznanych źródeł, klikając na linki w podejrzanych wiadomościach sms-owych lub emailowych albo podając pochopnie dane. Cyberprzestępcy stosują często zaawansowane techniki, a zadawane pytania i podejmowane działania mogą wprowadzić w błąd nawet osoby długo praktykujące płatności mobilne. Warto zatem stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Zagrożenia czyhające na użytkowników aplikacji mobilnych

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, korzystając z aplikacji mobilnych i kart płatniczych w codziennym życiu?

Ataki hakerskie na użytkowników aplikacji mobilnych mogą prowadzić do różnych zagrożeń, takich jak utrata środków finansowych lub manipulacja numerami rachunków odbiorców. Nieuprawniony dostęp do poufnych danych osobowych może również prowadzić do kradzieży tożsamości. Przede wszystkim należy chronić swój smartfon, instalując na nim wyłącznie sprawdzone aplikacje – nie tylko te dotyczące finansów, ale również służące rozrywce. Pamiętajmy, aby nigdy nikomu nie podawać danych dostępowych do konta – nie poprosi o nie również pracownik banku.

Jak zabezpieczyć mobilne finanse? Najważniejsze zasady

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo zgromadzonych na koncie pieniędzy. Poniżej znajdują się najważniejsze reguły.

  • Pobieranie aplikacji bankowych tylko z wiarygodnych źródeł

Godne zaufania są jedynie aplikacje pochodzące z autoryzowanych sklepów, właściwych dla odpowiednich systemów operacyjnych, na przykład App Store – dla systemu iOS oraz Google Play – dla Androida.

  • Aktualizowanie oprogramowania telefonu

Pamiętajmy, że twórcy aplikacji, systemów operacyjnych czy programów antywirusowych na bieżąco wprowadzają zmiany do swoich systemów, dzięki czemu pozwalają ochronić je przed nowymi zagrożeniami.

  • Weryfikowanie wiadomości z banku

Banki nigdy nie wysyłają maili czy smsów z prośbą o zalogowanie się pod wskazanym linkiem. Użytkownik nie otrzyma takiej prośby również telefonicznie od rzekomego pracownika.

  • Unikanie publicznych sieci

Nie należy łączyć się z bankiem za pośrednictwem publicznej sieci wi-fi. Są one bardziej narażone na działania hakerów.

/ Materiał partnera /

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.