Koniec z opłatami za przedszkole w Niemczech

Niemiecki rząd wprowadza w sierpniu wiele zmian. Jedną z nich jest zniesienie opłat za placówki dziennej opieki dzieci dla rodzin uzyskujących niskie dochody.

W niektórych regionach Niemiec opłaty za placówki Kita zostały jakiś czas temu już zniesione lub znacząco zmniejszone. W innych natomiast obciążenie finansowe rodzin jest duże. Szczególnie rodzice uzyskujący niskie dochody nie zawsze są w stanie znaleźć pieniądze na opłaty za przedszkola. Wraz z 1 sierpnia rodziny te mają więc o jeden problem mniej do rozwiązania.

Osoby pobierające świadczenia opisane w kodeksie prawa socjalnego SGB II, SGB XII oraz ustawie o świadczeniach dla ubiegających się o azyl (AsylbLG) już od jakiegoś czasu są zwolnione z opłat za placówki Kita  w Niemczech. Z początkiem sierpnia także rodziny uzyskujące niski dochód mogą liczyć na tę samą ulgę. Oznacza to, że prawo do zwolnienia z opłat mają po raz pierwszy osoby pobierające zasiłek mieszkaniowy (Wohngeld) i dodatek na dziecko (Kinderzuschlag). Na zmianie prawa skorzysta aż 12 mln dzieci. Dodatkowo wysokość składek dla pozostałych rodzin ma być proporcjonalna do wysokości dochodu rodziców, ilości dzieci czy czasu opieki.  

Z analizy niemieckiego Instytutu Gospodarki w Kolonii (IW) wynika, że opłaty za placówki Kita są bardzo zróżnicowane. Tego głównym powodem jest fakt, że o ich wysokości ciągle jeszcze decydują gminy. Najwyższe opłaty dotyczą dzieci uczęszczających do placówek opieki dziennej w Saarbrücken (368 euro), Mannheimie (364 euro), Karlsruhe (349 euro), Nürnbergu (330 euro) i Augsburgu (273 euro). Patrząc jednak na wpływ opłat za placówki Kita na uzyskany dochód, można wywnioskować, że największe obciążenie finansowe dotyczy rodzin mieszkających Szlezwiku-Holsztynie, gdzie opłaty za placówki Kita wynoszą średnio 8,9% całego dochodu gospodarstwa domowego. Średnia krajowa wynosi natomiast 5,6%.

Autorzy badania domagają się, by opłaty za przedszkola zostały zniesione na terenie całego kraju dla wszystkich rodzic, bez względu na dochód. W ten sposób regionalne różnice i nierówne traktowanie rodzin nie będzie miało już miejsca. Jeśli nie uda się ich znieść, eksperci widzą możliwość wyrównania opłat w całych Niemczech. W ten sposób miejsce zamieszkania, dochód oraz wiek dziecka nie miały tak dużego wpływu na wysokość opłat.

Podstawą rezygnacji z opłat za placówki Kita dla rodzin uzyskujących niski dochód, jest nowa ustawa o nazwie Gutes-Kita-Gesetz. Zmiana w prawie ma zapewnić także lepszą jakość opieki nad dziećmi. Rząd chce do 2020 roku przeznaczyć na zmiany w dziennych placówkach opieki nad dziećmi 5,5 mld euro. By pieniądze rzeczywiście dotarły tam, gdzie są pilnie potrzebowanie, podpisano indywidualne umowy z krajami związkowymi.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!