Święto i dzień ustawowo wolny od pracy oznacza korki w Szwajcarii
Pierwsze zatory przy tunelu Gotthard prawdopodobnie pojawią się już dzisiaj. Specjaliści sądzą, że w czwartek podróżujący również będą się musieli uzbroić w cierpliwość. Ruch powinien się uspokoić do piątkowego wieczoru. TCS zaleca podróż na południe od Szwajcarii w nocy z czwartku na piątek lub wczesnym piątkowym rankiem. Ruch powrotny jest przewidywany na niedzielę.
Tłoczno na szwajcarskich drogach będzie również w weekend Pięćdziesiątnicy 17/18 maja. Kumulacja natężenia ruchu przed tunelem powinna nastąpić w piątkowe popołudnie i sobotnie przedpołudnie. W przypadku podróży powrotnej największych utrudnień kierowcy mogą się spodziewać w poniedziałek i wtorek (20/21 maja).
TCS zaleca rozpoczęcie podróży w piątek rano. Warto również wyruszyć w nocy z piątku na sobotę lub w sobotę wczesnym rankiem. Należy unikać podróży powrotnych w poniedziałek zielonoświątkowy lub wtorek po południu. Eksperci zalecają podróż późnym poniedziałkowym wieczorem lub w nocy z poniedziałku na wtorek.
Utrudnienia są oczywiście związane ze świętami i dniami wolnymi od pracy w Szwajcarii, które przypadają w najbliższym czasie.
Berhnardinpass, Simplonpass i tunel Lötschberg
Federalny Urząd Dróg w Szwajcarii zaleca podróżującym z obszaru Zurych i wschodniej Szwajcarii podróżowanie w obie strony trasą Berhnardinpass. Podróżni ze środkowej części kraju mogą „uciec” przed korkami trasą Simplonpass i tunelem Lötschberg. Podróżujący samochodem z zachodniej Szwajcarii mogą natomiast korzystać z płatnego tunelu Wielkiej Przełęczy świętego Bernarda (Grossen-Sankt-Bernhard-Tunnel).
W dniu Wniebowstąpienia i Pięćdziesiątnicy wielu podróżujących pojdzie także pociągami. SBB obsługuje 61 dodatkowych pociągów w ten weekend i 48 w weekend Zesłania Ducha Świętego. Kolejarze do kursujących pociągów dołożą również dodatkowe wagony. W sumie SBB oferuje ponad 52 tysiące dodatkowych miejsc siedzących w dniu Wniebowstąpienia i około 47 tysięcy dodatkowych miejsc w Święto Zesłania Ducha Świętego.
Pociągi kursujące w kierunku północ-południe przejeżdżają przez Gotthard-Panoramastrecke. Oznacza to wydłużenie czasu podróży o około godzinę w porównaniu z podróżą przez tunel Gotarda. W przypadku podróży powrotnej w niedzielę większość pociągów może przejechać przez tunel Gotarda, co może okazać się szybszym rozwiązaniem.
Źródło: Blick