Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile kosztuje niania w Szwajcarii?

Opieka nad dzieckiem kosztuje średnio 16 franków za godzinę – najwięcej w Europie. Różnice pomiędzy poszczególnymi kantonami są jednak ogromne.

W kantonie Zug rodzice płacą nianiom blisko 23 franki na godzinę. Z kolei w kantonach Uri i Jura jest to odpowiednio 1,31 i 11,87 franka – tak wynika z badań portalu branżowego Yoopies. Najdroższym dla rodziców miastem pod względem opieki nad pociechami jest St. Gallen, gdzie stawka godzinowa jest równa 23,64 franka. Zgodnie z powyższym w porównaniu do zeszłego roku nie odnotowano znaczących zmian jeśli chodzi o wynagrodzenia.

Mimo to z średnią krajową wynoszącą 16,02 franka na godzinę, Szwajcarię śmiało można nazwać rajem dla niań. W porównaniu Europejskim na drugim miejscu zaraz po południowych sąsiadach Niemiec, znalazła się Wielka Brytania (14,5 CHF/h). Na najniższym stopniu podium uplasowała się Francja z wynikiem 9,28 franka/godzinę.

Wysokie stawki w Szwajcarii są związane przede wszystkim z dużym zapotrzebowaniem oraz ograniczoną liczbą miejsc w żłobkach, zwłaszcza w miejskich aglomeracjach.

Dla porównania w Niemczech opiekunki otrzymują w przeliczeniu 8,86 a w Austrii 8,77 franka.

Źródło: Blick / Yoopies

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.