Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ranking WWF-Switzerland

Który szwajcarski kanton jest najbardziej przyjazny środowisku?

aktualności szwajcaria, kantony w szwajcarii, kantony przyjazne środowiku, ochrona środowiska
Zdjęcie: freepik
Niestety, żaden szwajcarski kanton nie spełnia paryskich celów klimatycznych. W rankingu WWF-Switzerland każdy kanton został sprawdzony pod kątem ochrony klimatu i polityki energetycznej budynków. Tak prezentują się wyniki.

Dobra wiadomość jest przede wszystkim taka, że od czasu rankingu w 2019 r. kantony poczyniły postępy. Mimo to żaden z nich nie dąży do osiągnięcia celu 1,5°C. Ekspert WWF ds. energii, Leandro De Angelis, uważa, że „rating częściowo ujawnia wyraźne różnice między kantonami, pokazując tym samym dużą swobodę działania na poziomie kantonów”.

Bez kantonów nie da rady

Kantony odgrywają kluczową rolę w ochronie klimatu. Zwłaszcza w sektorze budowlanym, który odpowiada za 40 procent zużycia energii w Szwajcarii i prawie jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych. Do tego dochodzi ogromny potencjał w zakresie rozwoju energii słonecznej i infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Bez kantonów Szwajcaria nie jest w stanie osiągnąć swoich celów klimatycznych i energetycznych.

Mogą one ustanawiać przepisy dotyczące efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej, zapewniać zachęty finansowe oraz zwiększać świadomość i doradzać właścicielom domów.

Najbardziej przyjazny dla klimatu kanton

WWF zleciła ocenę kantonów w 2024 r. firmie konsultingowej EBP. W ogólnej ocenie kantonów uwzględniono jedynie cele i środki wdrożone w różnych obszarach polityki. Rzeczywisty wpływ, na przykład w zakresie redukcji emisji, nie został wzięty pod uwagę.

Przeanalizowano cele, działania i rzeczywisty wpływ w pięciu obszarach działania: efektywność energetyczna, odnawialne ciepło, odnawialna energia elektryczna, elektromobilność oraz wzorcowa rola administracji kantonalnej. Oceniono również stopień, w jakim kantony są na drodze do zerowej emisji. Powinny one osiągnąć ten stan najpóźniej do 2037 r., tak aby Szwajcaria jako całość mogła zrealizować swoje cele klimatyczne wyznaczone przez jej obywateli.

I tak na samej górze rankingu znajduje się Bazylea-Miasto, tuż za nią kantony Neuchatel i Uri. Za podium znalazły się Lucerna, Turgowia, Zurych, Wallis, Berno, Jura i Schwyz.

Efektywność budynków i ciepło odnawialne

W obu kategoriach zdecydowanym liderem także jest miasto Bazylea. Na drugim miejscu znajduje się Zurych, a na trzecim kanton Szafuza. Kolejne miejsca zajmują odpowiednio kantony: Wallis, Berno, Neuchatel, Lucerna, Turgowia, Bazylea i Glarus.

Natomiast Genewa wprowadziła obowiązek remontu: nieefektywne budynki o zużyciu ciepła powyżej określonej wartości wymagają remontu i zmniejszenia zużycia ciepła. Wartość jest okresowo zwiększona. 

Energia odnawialna

Uri i Wallis są pierwszymi kantonami, które wprowadziły wymogi dotyczące własnej produkcji energii elektrycznej w przypadku renowacji dachów. Jeśli dach budynku jest remontowany, musi być wyposażony w system fotowoltaiczny lub solarny. 

Najodważniej na energię odnawialną stawiają kantony Lucerna, Jura i Turgowia. Tuż za podium znalazły się Neuchatel, Wallis, Uri, Appenzell Ausserrhoden, Obwalden, Fryburg i Szafuza.

Elektromobilność

Neuenburg wprowadził obowiązek wyposażenia 40 procent parkingów w nowe budynki w stację ładowania. Inne kraje poszły jednak znacznie dalej. We Francji odsetek ten wynosi 75%, a we Włoszech 100 procent w przypadku budynków niemieszkalnych.

Liderem elektromobilności znów jest Bazylea-Miasto, a za nim Szafuza i Genewa. Kolejno uplasowały się Zurych, Turgowia, Sankt Gallen, Neuchatel, Lucerna, Obwalden i Uri.

Źródło: watson

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!