Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła w marcu o 77 000 w porównaniu do lutego. Łącznie 2,827 mln osób pozostało w marcu bez pracy, czyli o 492 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stopa bezrobocia wyniosła 6,2%. Pomimo, że pandemia nadal szaleje, liczba infekcji rośnie, a w niektórych sektorach gospodarki nadal obowiązują ograniczenia, nastąpiło wiosenne ożywienie na rynku pracy. Zebrane dane dotyczą jednak tylko pierwszej połowy marca, dokładnie do 12 marca.
Niemniej jednak koronawirus znacząco odbił się na rynku pracy. Nadal wiele osób pracuje w skróconym wymiarze godzin (Kurzarbeit). W okresie od 1 do 25 marca przedsiębiorstwa zgłosiły Kurzarbeit dla 197 tys. osób. Czy to rzeczywiście zostanie zrealizowane, będzie można stwierdzić dopiero z kilkutygodniowym opóźnieniem. Ostatnie wiarygodne dane pochodzą ze stycznia. Zgodnie z nim w pierwszym miesiącu 2021 r. Kurzarbeitergeld wypłacono 2,85 mln osobom.
Rekord osób pracujących w skróconym wymiarze godzin osiągnięto w kwietniu 2020. Wtedy prawie szczęść milionów osób było dotkniętych Kurzarbeit. Liczba ta stale spadała aż do listopada. Jednak w wyniku lockdownu wprowadzonego jesienią od listopada ponownie wzrosła liczba osób pracujących w skróconym wymiarze godzin. Dotyczyło to szczególnie takich sektorów jak gastronomia, handel i turystyka.
Źródło: t-online