Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Czas na sprawiedliwe zarobki dla kobiet

Czarno-czerwona Koalicja od 2013 walczy o zatwierdzenie ustawy o równych zarobkach kobiet i mężczyzn. Po długich przepychankach między CDU a SPD doczekaliśmy się kompromisu!

Miliony pracowników w Niemczech będzie miało więcej możliwości zdobycia informacji na temat niesprawiedliwego wynagradzania prosto od swojego pracodawcy. Najwięcej skorzystają na tym panie, które jak dotychczas były najbardziej stratne. Te i inne zmiany przyniesie porozumienie między partiami CDU a SPD, do którego doszło podczas spotkania w Urzędzie Kanclerza. Długo wyczekiwana ustawa o równych zarobkach jest już w drodze.

Koalicja zdecydowała w czwartek, że przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 200 pracowników będą zobowiązane prawnie do udzielenia indywidualnych informacji na temat różnic zarobkowych pracownikom. W przypadku firm związanych zbiorowym układem pracy takie prawo zostanie sformułowane przez radę zakładową. Pozostałe przedsiębiorstwa udzielą je bezpośrednio zatrudnionym.

Z kolei firmy, w których liczba pracowników przekracza 500 osób, będą zobowiązane do przeprowadzania kontroli co najmniej raz na 5 lat. Do sporządzenia raportu będą zmuszone również spółki kapitałowe, których kadra liczy więcej niż 500 osób. Nowe regulacje obejmą blisko 4 000 przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 6,6 mln. pracowników. Thomas Oppermann, lider frakcji SPD, przypomina, że kobiety zarabiają co najmniej 7 procent mniej niż mężczyźni. Nowa ustawa jest zatem „krokiem do przodu” dla 14 mln. zatrudnionych.

Spór o szczegóły nowej ustawy trwał przez kilka miesięcy i dotyczył w głównej mierze decyzji w sprawie wielkości przedsiębiorstw, których regulacja będzie dotyczyć. Przez długi czas była mowa tylko o firmach zatrudniających powyżej 500 pracowników. Kanclerz Angela Merkel obiecała jednak, że do porozumienia między CDU a SPD dojdzie jeszcze podczas trwania tej kadencji.

Źródło: sz-online.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.