Kto przyjedzie samochodem lub autobusem na lotnisko w Zurychu, znowu zobaczy plac budowy. Jest to kolejny duży projekt, który ma na celu poszerzenie przestrzeni publicznej o nową ofertę. Pomiędzy parkingami 1 i 2 powstaje ogromna hala gastronomiczna (tzw. Foodhall).
Potrawy z całego świata
Do Foodhalli będzie można wejść z centrum handlowego Airport Shopping, terminalu 1 i 2, parkingu 2 oraz naziemnego dworca autobusowego. W ofercie gastronomicznej lotnisko zamierza postawić na mieszane menu przygotowane przez mniejsze lokale. “Około 15 różnych food trucków z potrawami z całego świata zaprosi pasażerów i gości do pozostania na lotnisku w Zurychu i odkrywania nowych trendów kulinarnych”, mówi Stefan Gross, CEO lotniska.
Z hali gastronomicznej będą mogli odwiedzać pasażerowie, ale także pracownicy portu lotniczego i mieszkańcy. W końcu ponad 100 000 osób odwiedza lotnisko każdego dnia, niektórzy nawet robią zakupy, czy po prostu je zwiedzają. “Taras widokowy lotniska jest drugim najczęściej odwiedzanym miejscem wycieczek w kantonie Zurych, po zoo”, mówi rzecznik lotniska Mario Schlegel.
Otwarcie opóźnione o rok
Budowa Foodhall rozpoczęła się już w listopadzie 2022 roku. W 2020 r. rozpoczęły się nawet prace budowlane. Jednak pandemia koronawirusa wszystko opóźniła. Pierwotnie otwarcie nowej przestrzeni zaplanowano na 2026 r., ale teraz przesunięto je na 2027 rok.
Projekt został ogłoszony publicznie w 2014 r. w formie konkursu. Firma Architekt Dürig AG otrzymała pierwszą nagrodę, a tym samym zamówienie. Flughafen Zürich AG przeznacza na ten prestiżowy projekt 250 milionów franków szwajcarskich.
Będzie lepiej
Przebudowa likwiduje również istniejące wąskie gardła: korytarz Edelweis nie zapewniał wystarczającej przestrzeni dla swobodnego przepływu osób. „Nowa budowa pozwoli na poprawę relacji między kolejami, autobusami, parkingami, terminalami 1 i 2 oraz intuicyjne i bezproblemowe połączenie Circle z centrum handlowym Airport Shopping” – mówi rzecznik lotniska.
Poprawi się również logistyka. Samochodów dostawcze, które dostarczają towary do punktów gastronomicznych, wjadą przez specjalny podziemny wjazd, co tym samym odciąży ruch tranzytowy po przybyciu.
Źródło: 20min