Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mieszkańcy Szwajcarii wolą tankować za granicą

Kiedyś przyjeżdżano z innych państw tankować do Szwajcarii. Teraz sytuacja się odwróciła.

Po zniesieniu minimalnego kursu euro w styczniu 2015 roku paliwo w Niemczech, Francji i we Włoszech po raz pierwszy od wielu lat było tańsze niż w Szwajcarii. Dla konsumentów mieszkających za granicą cena litra paliwa zwiększyła się przez noc o 25 centymów. Zgodnie z analizą zrzeszenia reprezentującego branżę ropy naftowej, miało to bezpośredni wpływ na zbyt paliwa.

W roku 2008 obcokrajowcy tankowali w Szwajcarii pomiędzy 450-500 mln. litrów benzyny. Do roku 2015 ich liczba stopniowo zmniejszała się, aż dobiła zera. Autorzy analizy dowodzą, że w latach 2014-2015 blisko połowa klientów zrezygnowała z tankowana w Szwajcarii.

Obserwujemy zatem zmianę trendu, co uwidacznia się szczególnie w sprzedaży diesla. Podczas gdy w 2008 obcokrajowcy tankowali w Szwajcarii jeszcze 75 mln. litrów diesla, w ubiegłym roku Szwajcarzy zakupili w innych krajach 90 mln. litrów tego surowca.

Wyjątkiem jest graniczący z Włochami Tessyn, gdzie litr benzyny kosztował i tak o 20-25 centymów mniej niż we Włoszech. Wielu mieszkańcom Szwajcarii opłacało się zatem tankowanie po swojej stronie, dzięki czemu w tym rejonie nie zaobserwowano „turystyki paliwowej”.

Koniec kupowania paliwa przez obcokrajowców w Szwajcarii oznacza, że zakupiono o 625 mln litrów benzyny mniej, a do kas nie wpłynął miliard franków. To spora zmiana, która odciśnie swoje piętno na branży. Już teraz braki wpływów ze wzmożonej sprzedaży paliwa odczuł budżet państwa.

Specjaliści obawiają się, że wysoka pozycja franka spowoduje podwyżki cen paliw w Szwajcarii, co z kolei sprawi, że mieszkańcy jeszcze chętniej będą tankować za granicą. Spadnie zatem obrót.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.