Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mindestlohn w Niemczech: Niesprawiedliwe minimum

8,84 Euro na godzinę. Co najmniej tyle od 2017 roku musi zarabiać każdy pracownik w Niemczech. Więcej niż zakładano. I dobrze. Problem leży jednak gdzie indziej a mianowicie w podstawowym założeniu. Płaca minimalna jest bowiem wszędzie tak samo wysoka a co za tym idzie nie dla wszystkich sprawiedliwa.

Jeszcze niedawno tryumfalnie ogłoszono podwyżkę płacy minimalnej o czym poinformowała specjalnie powołana do tego celu komisja.  Nie obyło się bez przepychanek i argumentacji ze jednej i drugiej strony, dlaczego powinno być tak a nie inaczej i dlaczego niecałe 9 euro będzie lepsze od forsowanych przez niektóre środowiska 10 euro na godzinę. Czy całe to przedstawienia ma jakiś głębszy sens? Otóż nie. Tak przynajmniej twierdzi Florian Diekmann, jeden z redaktorów niemieckiego Spiegla.

Tekst w oryginale można przeczytać tutaj:

Ungerechte Untergrenze: Schafft einen, zwei, viele Mindestlöhne! – SPIEGEL ONLINE

Diekmann w swoim felietonie zwraca ironicznie uwagę na fakt, że Federalna Komisja ds. Płacy Minimalnej to tak naprawdę jednostka kompletnie niepotrzebna a sama płaca minimalna powinna zostać gruntownie zreformowana.

Wróćmy jednak do samej komisji. Zgodnie z założeniami, wysokość płacy minimalnej jest ustalana na podstawie wskaźnika wynagrodzeń zgodnych z zbiorowymi układami pracy. Wskaźnik jest wyliczany przez Federalny Urząd Statystyczny. Komisja może interweniować cytat: „tylko w przypadku szczególnych i daleko idących różnic, które muszą być przegłosowane większością 2/3 głosów”. Zgodnie z tym co pisze Diekmann, członkowie komisji decydowali w tym roku w sumie o jednym – czy wziąć pod uwagę przy procesie ustalania wysokości płacy minimalnej postanowienia, które wejdą w życie odrobinę później. Ku zadowoleniu zainteresowanych – częściowo tak się stało.

Co ciekawe, sam proces ustalania wysokości minimalnej stawki miał z zasady wyglądać całkiem inaczej. Wynagrodzenia z zbiorowych układów pracy miały służyć komisji do orientacji a jej członkowie mieli decydować o jej ostatecznym kształcie na podstawie trzech głównych założeń. Popularny Mindestlohn i jego wysokość miał zgodnie z powyższym:

– zapewnić odpowiedną, minimalną ochronę pracowników,

– służyć konkurencji na rynku a także

– chronić zatrudnienie.

W opinii Diekmanna komisja nie zdecydowała się wziąć pod uwagę tych trzech czynników, a więc można ją bez problemu zastąpić tabelą rodem z Excela – redaktor Spiegla powołuje się przy tym na rozprawę ekonomisty Stefana Sella.

Diekmann w swoim felietonie pisze również o głównym problemie płacy minimalnej w Niemczech za który uważa jej jednolitość. Przypomnijmy – wspomniane 8,84 Euro będzie obowiązywać zarówno w Stuttgarcie jak i w Görlitz.

Być może komisja sama zauważyła, że nie można wyznaczyć sprawiedliwej, jednolitej stawki minimalnej, która zapewni minimum egzystencjalne pracownikowi w Monachium a przy okazji nie obciąży nadto pracodawcy w mieście Schwedt – rozważa Diekmann i postuluje o zniesienie jednolitego w całym kraju godzinowego minimum płacowego.

Argumentuje to różnicami płacowymi w Niemczech. Na grafice poniżej widzimy mapę Niemiec. Klikając na dany kraj związkowy widzimy jaka procent jednolitej płacy minimalnej zostaje osiągnięty na tym terenie.

© 

 

Zagłębiając się w szczegółach, nie trudno zauważyć, że przykładowo w Monachium ustawowe minimum stanowi 34% średnich zarobków w regionie. Z kolei po drugiej stronie znajduje się Uelzen w Dolnej Saksonii, gdzie ten odsetek to 65%. Różnice nie mogły być większe, dlatego przez niemieckie media przewinęła się wiadomość o tym, że płaca minimalna nie wystarcza na życie przede wszystkim na zachodzie kraju w dużych metropoliach.

Redaktor Spiegla uważa, że rozwiązanie, które sprawdziło się w USA powinno posłużyć za wzór. W Stanach Zjednoczonych rząd wyznacza minimalną stawkę. Przenosząc to na realia niemieckie mogłoby być to wspomniane 8,84 euro na godzinę. Jednakże podobnie jak w USA, każdy kraj związkowy a nawet pojedyncza gmina, powinna mieć możliwość zadecydowania o jego podniesieniu.

Niemiecką płacę minimalną można by wtedy połączyć z średnią zarobków w regionie i ustalić go na poziomie 45% z tej średniej. W Nadrenii-Północnej Westfalii niemiecki Mindestlohn wyniósłby w takim przypadku 9,27 Euro, w Hesji 9,96 Euro a w Hamburgu 10,12 Euro na godzinę. W każdym z tych wymienionych miast, zapewniłby minimum egzystencjalne pracownikom, nie wpłynąłby na konkurencyjność na rynku a i miejsca pracy nie byłyby zagrożone.

W tym przypadku również nie byłaby potrzebna Komisja ds. Płacy Minimalnej. Prosta tabela z Excela w zupełności by wystarczyła – kończy swoje rozważania Florian Diekmann.

Czy redaktor znanego niemieckiego magazynu ma rację? Czy płaca minimalna a więc Mindestlohn powinien zostać gruntownie zreformowany? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach! 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.