Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mindestlohn w Niemczech: Niesprawiedliwe minimum

8,84 Euro na godzinę. Co najmniej tyle od 2017 roku musi zarabiać każdy pracownik w Niemczech. Więcej niż zakładano. I dobrze. Problem leży jednak gdzie indziej a mianowicie w podstawowym założeniu. Płaca minimalna jest bowiem wszędzie tak samo wysoka a co za tym idzie nie dla wszystkich sprawiedliwa.

Jeszcze niedawno tryumfalnie ogłoszono podwyżkę płacy minimalnej o czym poinformowała specjalnie powołana do tego celu komisja.  Nie obyło się bez przepychanek i argumentacji ze jednej i drugiej strony, dlaczego powinno być tak a nie inaczej i dlaczego niecałe 9 euro będzie lepsze od forsowanych przez niektóre środowiska 10 euro na godzinę. Czy całe to przedstawienia ma jakiś głębszy sens? Otóż nie. Tak przynajmniej twierdzi Florian Diekmann, jeden z redaktorów niemieckiego Spiegla.

Tekst w oryginale można przeczytać tutaj:

Ungerechte Untergrenze: Schafft einen, zwei, viele Mindestlöhne! – SPIEGEL ONLINE

Diekmann w swoim felietonie zwraca ironicznie uwagę na fakt, że Federalna Komisja ds. Płacy Minimalnej to tak naprawdę jednostka kompletnie niepotrzebna a sama płaca minimalna powinna zostać gruntownie zreformowana.

Wróćmy jednak do samej komisji. Zgodnie z założeniami, wysokość płacy minimalnej jest ustalana na podstawie wskaźnika wynagrodzeń zgodnych z zbiorowymi układami pracy. Wskaźnik jest wyliczany przez Federalny Urząd Statystyczny. Komisja może interweniować cytat: „tylko w przypadku szczególnych i daleko idących różnic, które muszą być przegłosowane większością 2/3 głosów”. Zgodnie z tym co pisze Diekmann, członkowie komisji decydowali w tym roku w sumie o jednym – czy wziąć pod uwagę przy procesie ustalania wysokości płacy minimalnej postanowienia, które wejdą w życie odrobinę później. Ku zadowoleniu zainteresowanych – częściowo tak się stało.

Co ciekawe, sam proces ustalania wysokości minimalnej stawki miał z zasady wyglądać całkiem inaczej. Wynagrodzenia z zbiorowych układów pracy miały służyć komisji do orientacji a jej członkowie mieli decydować o jej ostatecznym kształcie na podstawie trzech głównych założeń. Popularny Mindestlohn i jego wysokość miał zgodnie z powyższym:

– zapewnić odpowiedną, minimalną ochronę pracowników,

– służyć konkurencji na rynku a także

– chronić zatrudnienie.

W opinii Diekmanna komisja nie zdecydowała się wziąć pod uwagę tych trzech czynników, a więc można ją bez problemu zastąpić tabelą rodem z Excela – redaktor Spiegla powołuje się przy tym na rozprawę ekonomisty Stefana Sella.

Diekmann w swoim felietonie pisze również o głównym problemie płacy minimalnej w Niemczech za który uważa jej jednolitość. Przypomnijmy – wspomniane 8,84 Euro będzie obowiązywać zarówno w Stuttgarcie jak i w Görlitz.

Być może komisja sama zauważyła, że nie można wyznaczyć sprawiedliwej, jednolitej stawki minimalnej, która zapewni minimum egzystencjalne pracownikowi w Monachium a przy okazji nie obciąży nadto pracodawcy w mieście Schwedt – rozważa Diekmann i postuluje o zniesienie jednolitego w całym kraju godzinowego minimum płacowego.

Argumentuje to różnicami płacowymi w Niemczech. Na grafice poniżej widzimy mapę Niemiec. Klikając na dany kraj związkowy widzimy jaka procent jednolitej płacy minimalnej zostaje osiągnięty na tym terenie.

© 

 

Zagłębiając się w szczegółach, nie trudno zauważyć, że przykładowo w Monachium ustawowe minimum stanowi 34% średnich zarobków w regionie. Z kolei po drugiej stronie znajduje się Uelzen w Dolnej Saksonii, gdzie ten odsetek to 65%. Różnice nie mogły być większe, dlatego przez niemieckie media przewinęła się wiadomość o tym, że płaca minimalna nie wystarcza na życie przede wszystkim na zachodzie kraju w dużych metropoliach.

Redaktor Spiegla uważa, że rozwiązanie, które sprawdziło się w USA powinno posłużyć za wzór. W Stanach Zjednoczonych rząd wyznacza minimalną stawkę. Przenosząc to na realia niemieckie mogłoby być to wspomniane 8,84 euro na godzinę. Jednakże podobnie jak w USA, każdy kraj związkowy a nawet pojedyncza gmina, powinna mieć możliwość zadecydowania o jego podniesieniu.

Niemiecką płacę minimalną można by wtedy połączyć z średnią zarobków w regionie i ustalić go na poziomie 45% z tej średniej. W Nadrenii-Północnej Westfalii niemiecki Mindestlohn wyniósłby w takim przypadku 9,27 Euro, w Hesji 9,96 Euro a w Hamburgu 10,12 Euro na godzinę. W każdym z tych wymienionych miast, zapewniłby minimum egzystencjalne pracownikom, nie wpłynąłby na konkurencyjność na rynku a i miejsca pracy nie byłyby zagrożone.

W tym przypadku również nie byłaby potrzebna Komisja ds. Płacy Minimalnej. Prosta tabela z Excela w zupełności by wystarczyła – kończy swoje rozważania Florian Diekmann.

Czy redaktor znanego niemieckiego magazynu ma rację? Czy płaca minimalna a więc Mindestlohn powinien zostać gruntownie zreformowany? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach! 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!