- Kupowanie używanego auta – na co zwrócić uwagę?
- Dlaczego należy sporządzić umowę kupna sprzedaży pojazdu?
- Umowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
- O czym pamiętać, zanim podpiszemy umowę kupna sprzedaży samochodu?
Kupowanie używanego auta – na co zwrócić uwagę?
Zakup auta używanego z jednej strony daje nam spore oszczędności, ale z drugiej jest również bardziej ryzykowny, niż wybór nowego modelu prosto z salonu. Jeżeli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, może on zataić przed nami ważne dane pojazdu i jego faktyczny stan techniczny. Z tego względu powinniśmy bardzo uważnie dokonywać selekcji ogłoszeń z interesującą nas marką. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy sprawdzić numer VIN pod kątem wypadków i stłuczek, a także dokładnie przyjrzeć się stanowi technicznemu. Do najważniejszych elementów w tym zakresie zaliczymy nadwozie, karoserię i lakier, obecność rdzy, stan foteli i innych elementów wnętrza oraz stan części pod maską samochodu. Istotny jest również przebieg, ponieważ pozwala określić, ile jeszcze auto nam posłuży.
Dlaczego należy sporządzić umowę kupna sprzedaży pojazdu?
Umowa kupna sprzedaży pojazdu to podstawa przy zakupie samochodu używanego. Jest ona potwierdzeniem zaistnienia transakcji i jednocześnie pozwala nam dochodzić swoich praw w przypadku, gdyby coś było z autem nie tak, jak powinno. Dobrze skonstruowana umowa sprzedaży pojazdu powinna być zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami, dlatego powinniśmy sprawdzić ją pod tym kątem – szczególnie, gdy w ostatnim czasie były dokonywane zmiany odnoszące się do zakupu i sprzedaży samochodów używanych.
Umowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
Sam wzór umowy nie jest skomplikowany i możemy z powodzeniem wykorzystać jeden z wielu wzorów dostępnych w internecie. W umowie kupna sprzedaży samochodu musi znaleźć się kilka ważnych informacji. Podstawą są dane, które umożliwiają identyfikację tego konkretnego pojazdu, dane sprzedającego oraz kupującego i cenę, jaką mamy zapłacić. Ważne, aby nie godzić się na zaniżanie tej ostatniej, ponieważ w razie problemów odzyskanie całej kwoty będzie praktycznie niemożliwe. Sprzedaż samochodu musi zostać potwierdzona umową w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. W ciągu kolejnych 14 dni musimy uiścić także stosowny podatek. Więcej na ten temat znajdziesz na blogu Autoumowa.
O czym pamiętać, zanim podpiszemy umowę kupna sprzedaży samochodu?
Druk umowy kupna sprzedaży samochodu to oczywiście nie jedyny dokument, jaki powinniśmy otrzymać od sprzedawcy. Poza tym potrzebny nam będzie także dowód na wykonane ostatnio naprawy – na przykład w postaci faktur – oraz dokument potwierdzający legalne sprowadzenie do kraju, w przypadku gdy zainteresowaliśmy się zakupem auta zagranicznego. Im więcej „papierów” sprzedający nam przedstawi, tym większą wiedzę będziemy mieć na temat kupowanego auta, co jak najbardziej leży w naszym interesie.
/Materiał partnera/