Mieszkańcy Neuchâtel będą od teraz zarabiać conajmniej 19,70 franków na godzinę brutto. Członek rządu kantonu Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii, Jean-Nathanaël Karakash przypomniał, że jest to pierwszy kanton, który wprowadził płacę minimalną. Droga prowadząca do niej nie była usłana różami.
Już w listopadzie 2011 roku obywatele zagłosowali za wprowadzeniem minimalnego wynagrodzenia o wysokości około 20 franków na godzinę. W 2014 roku parlament Neuchâtel ustanowił prawo, które miało wejść w życie z początkiem 2015 roku. Zostało to jednak zablokowane przez pracodawców i środowiska gospodarcze, którzy złożyli w Sądzie Federalnym wiele apelacji, przez co nadanie mocy prawnej płacy minimalnej musiało zostać przesunięte. Z końcem lipca 2017 roku sąd zdecydował, że jest ona narzędziem polityki społecznej, służy likwidacji ubóstwa i nie narusza wolności gospodarczej.
Dzięki temu mieszkańcy Neuchâtel mają od 4 sierpnia prawo (z mocą wsteczną) do otrzymania wynagrodzenia o wysokości 19,70 franków na godzinę. Jeśli pracodawca nie będzie trzymać się nowego prawa, zatrudnieni mogą dochodzić w sądzie swoich racji. Kanton chce jednak uniknąć konfliktów i stawia raczej na konsultacje z partnerami społecznymi. Według Karakasha należy dać pracodawcom trochę czasu, by ci mogli dostosować się do nowej sytuacji. Obiecał także, że do końca roku nikt nie będzie ścigał pracodawców.
Kanton stworzył zbiór reguł, który ma pomóc wszystkim w odnalezieniu się w nowej sytuacji, zawiera on między innymi wyjątki i tłumaczy jak działa komisja trójstronna. Ta rozpocznie swoje działania wraz z 2018 rokiem i będą tworzyć coroczne raporty dotyczące wypłacania odpowiednich stawek w poszczególnych branżach.
Prawo przewiduje, że płaca minimalna będzie corocznie dostosowywana do inflacji. Jako że indeksacja w 2017 roku była ujemna, stawka ta wyniosła 19,70 CHF. Przy 42 godzinach tygodniowo, wraz z trzynastą pensją odpowiada to 3400 frankom miesięcznie. Globalniee koszty wynagrodzenia zwiększą się dzięki wprowadzeniu nowego prawa o 7,1 miliona franków. Stawka minimalna nie obejmuje takich branży jak rolnictwo, uprawa winorośli, jak i praktyczna nauka zawodu.
Źródło: 20min.ch