Nie znalazł mieszkania – mieszka od pół roku w… pociągu

Eric od pięciu miesięcy pracuje w Monachium. Praca sprawia mu dużo radości, ale na wynajem może przeznaczyć jedynie 600 euro. Niestety w stolicy Bawarii nie wystarcza to nawet na jeden pokój. A zatem 25-latek żyje od miesięcy w pociągu.

„Mój dzień nie różni się zbytnio, od tego jaki mają koledzy z pracy. Jednak moja przygoda zaczyna się dopiero w nocy.” Tak Eric Hoffmann opisuje życie, które prowadzi od paru miesięcy. 25-latek mieszka w pociągu, ponieważ nie potrafił znaleźć w Monachium mieszkania.

„Na początku to był eksperyment. Kiedy zdecydowałem się porzucić myśl o mieszkaniu i kupić BahnCard 100 pierwszej klasy, chciałem w ten sposób po prostu uciec od smutnej codzienności” – mówi Eric. W tym samym czasie miał dobrze płatną pracę w Saarbrücken. „Zajmowałem swój pokój w pociągu, często w nim także pracowałem. Miałem ulubione miejsca na każdej trasie” – opowiada dalej. „Moim celem było podróżować, zobaczyć coś ze świata i na początku wiodło mi się dobrze. Szybko nauczyłem się w której poczekalni Deutsche Bahn jest najlepsze jedzenie i na której trasie można się najlepiej wyspać.”  – czytamy w artykule poświęconym młodemu Niemcowi.

„Nie chciałem już więcej życia w pociągu”

Z BahnCard 100 mógł w poczekalniach wielkich dworców kolejowych jeść za darmo. W nocy sypiał w nocnym pociągu, który zabierał go z powrotem do pracy. A następnie, co dwa tygodnie zatrzymywał się u ojca, żeby wyprać swoje ubrania i przespać się w normalnym łóżku. Ale w pewnym momencie Eric poczuł się zmęczony życiem luksusowego nomada: „Nie chciałem więcej kupować BahnCard. Nie chciałem więcej życia w pociągu. Chciałem znowu własnego mieszkania.”

Na początku tego roku Eric zaczął pracować w Monachium jako redaktor zajmujący się tematyką gier wideo. Jak sam przyznaje to jego praca marzeń, ale zarabia teraz znacznie mniej pieniędzy: 1200 euro netto miesięcznie. Połowę z tej sumy musiałby wydać na wynajem mieszkania.

Za 600 euro można dostać w Monachium co najwyżej jeden pokój

Z takim budżetem Eric w poszukiwaniu mieszkania musi konkurować z innymi osobami o niskich dochodach. Mowa między innymi o blisko dziesięciu tysiącach studentów szukających co semestr dachu nad głową. Wielu właścicieli korzysta z tego faktu, żądając horrendalnych czynszów: za 600 euro można zazwyczaj wynająć w Monachium jeden pokój – zakładając, że będziemy mieli trochę szczęścia.

Ale Eric dotąd go nie miał. Złożył tysiące zapytań dotyczących ofert mieszkaniowych, ale w większości przypadków nie dostał żadnej odpowiedzi. „Życie w wielkim mieście stało się tak drogie, że o wiele taniej wychodzi jeżdżenie w nocy pociągiem przez Niemcy. Co za szalony świat” – przyznaje Eric.

 

Źródło: focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!