W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny za gaz w Niemczech wzrosły średnio o 10%. Takie wnioski przedstawiono w analizie portalu Verivox. Wraz z rozpoczęciem 2019 roku około 300 dostawców gazu podwyższyło swoje ceny. Teraz mieszkańcy kraju muszą przygotować się na kolejne podwyżki. Około 45 dostawców zapowiedziało bowiem podwyżki cen w marcu i kwietniu o średnio 9%. Trzyosobowa rodzina, której zużycie gazu wynosi 20 tys. kWh zapłaci średnio 120 euro więcej. U dostawców gdzie zanotowano największe podwyżki, ceny wzrosną nawet 250 euro. Podwyżki dotyczą około 5 mln gospodarstw domowych. Jedynie dwóch dostawców zmniejszy ceny – Harz Energie AG oraz Gasversorgung Angermünde.
Warto też dokładnie sprawdzić nowy, wyższy rachunek, który wyśle dostawca gazu. Czasami można znaleźć bowiem błędy w obliczeniach. Dobrze również sprawdzić czy licznik gazu został źle spisany. Oczywiście takie sytuacje dotyczą jedynie rachunków, które są o wiele wyższe niż oczekiwano. Przy poprawnym obliczeniu wysokości opłaty za gaz, trzeba się liczyć, że za jakiś czas dostawca ogłosi podwyżki cen. Krzywa cen gazu wzrasta aktualnie bardzo szybko, ponieważ coraz więcej dostawców czuje się zobowiązanych do obarczenia konsumentów wzrostem ceny kupna surowca. Valerian Vogel z Verivox uważa, że trend ten w kolejnych miesiącach pozostanie niezmienny. Należy liczyć się więc z ciągle wzrastającymi cenami gazu.
Co ciekawe mimo podwyżek w ujęciu długofalowym koszty za gaz w ciągu ostatnich miesięcy pozostały na stosunkowo na umiarkowanym poziomie. Szczególnie w porównaniu do cen prądu, które w marcu mają osiągnąć rekordowy poziom.
Eksperci z Verivox zachęcają do zmiany taryfy na tańszą. „Kto dzisiaj zmieni usługodawcę, powinien zapewnić sobie stałość cen na dłuższy okres – długa gwarancja ceny może obowiązywać nawet do kolejnej zimy” – zaleca Vogel. Dotyczy to szczególnie klientów, którzy jeszcze nigdy nie zmieniali usługodawcy. Według Federalnej Agencji Sieci prawie co trzecia osoba korzysta z usług podstawowego źródła zaopatrzenia w gaz (Grundversorgung), gdzie ceny są zasadniczo najdroższe na rynku.
Źródło: focus.de