Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak zacząć przygodę z filatelistyką?

filatelistyka

Być może masz już w domu kilka znaczków o wartości kolekcjonerskiej i myślisz o zbieraniu ich na poważnie. A może dopiero planujesz zacząć zbierać znaczki pocztowe? To naprawdę świetny pomysł, a filatelistyka stanowi niezwykle ciekawe hobby i ma długą tradycję. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę ze zbieraniem znaczków, w co się zaopatrzyć i gdzie kupować znaczki pocztowe.

Sklepy filatelistyczne – ulubione miejsce każdego kolekcjonera

Jeśli planujesz kolekcjonować znaczki, to z pewnością musisz odwiedzić sklepy filatelistyczne. To właśnie w ich ofercie znajdziesz różnego rodzaju znaczki kolekcjonerskie, ale również bardzo rzadkie egzemplarze. Są to znaczki wydane przez Pocztę Polską, kolekcje okolicznościowe, tematyczne. Oczywiście dostępne są również znaczki zagraniczne. Ponadto za pośrednictwem filatelistycznego sklepu internetowego kupisz niezbędne akcesoria oraz klaser.

Znaczki pocztowe i co jeszcze? Podstawowe zakupy

Oczywiście znaczki to kluczowy element, jeśli chodzi o filatelistykę. Niemniej musisz się zaopatrzyć w klaser oraz akcesoria. Sklep filatelistyczny ma w swojej ofercie wszystkie niezbędne produkty.

Będziesz potrzebował klasera z paskami przezroczystej folii – pozwala on na przechowywanie znaczków, jak również wyeksponowanie ich. Klaser zwykle oprawiony jest w estetyczną skórę ekologiczną, udekorowaną złoceniami.

Przyda się również lupa, która pozwoli na dokładne oglądanie detali umieszczonych na znaczkach. Niektóre egzemplarze to prawdziwe dzieła sztuki, choć wykonane w tak niewielkim formacie.

Kolejny niezbędny przyrząd to pęseta filatelistyczna. Służy do chwytania znaczków – tak, aby ich nie zniszczyć. Pamiętaj, że dotykanie znaczków dłońmi im nie służy, ponieważ na palcach naturalnie znajduje się tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. Ponadto znaczki są po prostu delikatne.

Przydatne bywają też hawidy na znaczki (paski ochronne z przezroczystej folii). Używane są zwykle do przechowywania szczególnie wartościowych znaczków.

Fachowa literatura i katalogi znaczków to akcesoria, które pomogą ci poszerzyć wiedzę na temat posiadanych już egzemplarzy bądź tych, o których marzysz.

Filatelistyka – co na początek?

Na początek musisz zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria; tak, jak wspomnieliśmy wyżej. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze zbieraniem znaczków, to kupuj tylko te, które naprawdę cię interesują. Z czasem być może twoje zainteresowania się ukierunkują i zaczniesz tworzyć klasery tematyczne lub poświęcone konkretnym epokom historycznym.

Jedno jest pewne – filatelistyka to niezwykle ciekawe hobby, któremu warto poświęcić swój czas i uwagę. Klaser, wypełniony po brzegi pięknymi znaczkami to duma każdego kolekcjonera.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.