Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co zmieni się od 1 lipca?

Podwyżka emerytury, wyższy dodatek na dzieci Kinderzuschlag, ale za to droższy urlop na Majorce… Jakie zmiany jeszcze czekają mieszkańców Niemiec w lipcu? Sprawdziliśmy.

Z 1 lipca 2016 wejdzie w życie kilka nowych regulacji. Oto one:

Znaczna podwyżka emerytury

Największa podwyżka emerytur od 23 lat z pewnością niejednemu uświetni lato. Na zachodzie kraju w tzw. starych landach, emerytury wzrosną o 4,25 procent, w nowych o 5,95 procent. Granica pomiędzy wysokością świadczenia w Niemczech Wschodnich a Zachodnich tym samym wyraźnie się zmniejszy.

Podwyżki są zasługą stale rosnących wynagrodzeń, do których zostają dopasowane emerytury. Warto również wspomnieć, że ie przewiduje się zmiany wysokości składek emerytalnych w najbliższych latach.

Wyższy dodatek na dzieci Kinderzuschlag dla zarabiających mniej

Świadczenie Kinderzuschlag dla rodzin z niewielkimi dochodami wzrośnie ze 140 euro do 160 euro. Rodzice otrzymają je jednak tylko na dzieci młodsze niż 25 lat i mieszkające z nimi pod jednym dachem.

Wyższe świadczenie przysługuje rodzinom, którym wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania, ale trudniej przychodzi zapewnienie specjalnych potrzeb dzieci. W 2014 skorzystało na tym 260 000 dzieci w całych Niemczech. O wyższe świadczenie należy ubiegać się w Familienkasse czyli Kasie Rodzinnej.

Stary sprzęt

Zepsute telewizory, zmywarki, pralki czy komputery… Sklepy z elektroniką i AGD o powierzchni co najmniej 400 metrów kwadratowych będą zobowiązane do bezpłatnego złomowania starego sprzętu. Sprzedawcy otrzymali dziewięć miesięcy na wprowadzenie niezbędnych zmian. Od 24 lipca muszą przestrzegać nowej regulacji.

Przy oddawaniu sprzętu znacząca będzie jego wielkość. Małe urządzenia, których długość nie przekracza 25 centymetrów, sklep musi przyjąć bez pobierania opłat. W przypadku większych urządzeń sklep ma obowiązek do ich przyjęcia tylko wtedy, gdy klient zakupi podobny produkt.

Większe pieniądze dla posłów Bundestagu

Zarobki posłów Bundestagu wzrosną o 245 euro lub 2,7 procent i będą wynosić 9 327 euro. Podwyżki są pokłosiem nowelizacji płacy nominalnej wprowadzonej w 2014 roku. Wyższe diety wpłyną także wzrost emerytury poselskich.

Podatek od łóżka na Balearach

Od lipca 2016  każdy urlopowicz, który wybierze się na Baleary musi opłacić tzw. podatek od łóżka czyli Bettensteuer. Jego wysokość kształtuje się według ilości noclegów oraz osób i obowiązuje na wyspach Majorce, Minorce, Ibizie i Formenterze.

W zależności od sezonu i miejsca noclegu jest to wydatek rzędu od 25 centów do 2 euro za noc od osoby. Obowiązek obejmuje nie tylko hotele, ale również domy wakacyjne i inne miejsca noclegowe. Zwolnione są z niego dzieci i młodzież do lat 16.

Rząd Balearów liczy na 50-80 mln. euro dochodu z podatków. Kwota zostanie przeznaczona na „rozbudowanie oferty turystycznej” oraz ochronę środowiska.

Źródło: Focus

 

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.