Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Kontrola trzeźwości i test nie do przejścia

Jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków kończy się przeważnie specjalnym badaniem medyczno-psychologicznym, znanym w Niemczech pod skrótem MPU, choć wielu preferuje określenie „Idiotentest“ (test dla idiotów).

Badaniu musi się poddać każdy, kto został przyłapany na jeździe po pijanemu lub pod wpływem narkotyków i innych środków odurzających. Okazuje się jednak, że „test dla idiotów” nie jest wcale taki łatwy do przejścia i dlatego budzi w kierowcach taką trwogę – słusznie zresztą.

Karin Koch, przeprowadzająca kiedyś takie testy, zdradza, jak dokładnie on przebiega i na czym polegają trudności. MPU ma na celu stwierdzić czy kierowca w dalszym ciągu jest zdolny do prowadzenia pojazdu. Test opiera się głównie na badaniu psychologicznym i to w tym tkwi gwóźdź programu. Prócz stwierdzenia czy zachowanie delikwenta uległo zmienie, sporo uwagi poświęca się na sprawdzenie czy kierowca rozumie przyczynę swojego problemu. To niezwykle ważne, ponieważ badanie nie jest następstwem byle jakiej błahostki, lecz powtarzających się wykroczeń w ruchu drogowym.

Bardzo często delikwenci są osobami uzależnionymi – wtedy lepiej, jak udadzą się na odpowiednią terapię.

Psycholożka opowiedziała o jej najgorszym przypadku. Chodziło o kobietę, która była współwinna morderstwu. Ona i jej chłopak zapakowali do bagażnika ludzkie zwłoki  próbowali uciec samochodem. Podczas badania MPU kobieta opowiadała, jak bardzo była uzależniona od swojego partnera i dlaczego powinna była postąpić inaczej.

A skąd wzięło się określenie „test dla idiotów“? Kiedyś należało przejść badanie MPU, kiedy osoba ubiegająca się o prawo jazdy kilka razy nie zdała egzaminu. Dziś takie praktyki zarzucono.

Będąc tego rodzaju „egzaminatorem” nie sposób nie wpaść na bardzo ciekawe przypadki. Jeden ze zdających na prawo jazdy pojawił się na badaniu MPU aż sześć razy – i sześć razy oblał. „Za każdym razem przyszedł na nie z dwoma promilami alkoholu we krwi, tłumacząc, że wypił tylko dwa kieliszki wina”, opowiada Koch.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.