Niemcy kontrolują polskie firmy na potęgę

Uwaga polscy przedsiębiorcy w Niemczech!

Od 1. stycznia 2019 roku również polscy pracodawcy w Niemczech delegujący swoich pracowników do krajów Unii Europejskiej muszą korzystać z elektronicznego systemu by otrzymać poświadczony formularz A1. Proces składania wniosku w tradycyjnej, papierowej formie nie będzie od tego momentu możliwy. Przedsiębiorcy nie powinni jednak za nim tęsknić, bowiem nowy system umożliwia pracodawcy wydrukowanie otrzymanego formularzu oraz natychmiastowe udostępnienie go pracownikowi.

Warto wiedzieć:

Dla zagranicznych organów kontrolnych jest on potwierdzeniem ubezpieczenia społecznego pracownika w jego macierzystym kraju. Formularz A1 stanowi informację, jakie przepisy prawne mają zastosowanie odnośnie do ubezpieczenia społecznego i jest on wystawiany w kraju, w którym odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne danej osoby.

Z zaświadczeniem nawet na krótką delegację

Poświadczony formularz A1 jest obowiązkowy dla każdej działalności zarobkowej poza granicami kraju (do 24 miesięcy), a przepisy mają zastosowanie także do krótkich spotkań czy wyjazdów. Może się bowiem okazać, że zaświadczenie będzie wymagane przy tankowaniu w trakcie pracy za granicą. Jeśli go zabraknie firma musi liczyć się z karami. Niemieckie organy kontrolne chętnie korzystają z swoich przywilejów, a informacje o tym, że pracownicy zostali poddani kontroli na lotnisku, w hotelu czy że wobec braku zaświadczenia zabroniono im wejścia na teren targów, zaczynają się mnożyć. Potwierdza to Georg Smuda, prezes firmy Smuda Consulting:

Poświadczony formularz A1 to niezwykle ważna sprawa również dla polskich pracodawców delegujących swoich pracowników do Niemiec, ponieważ w ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że niemiecki odpowiednik ZUS-u sprawdza czy ten dokument został zasadnie wydany. Nie wchodząc w szczegóły i zawiłości prawne, obserwujemy, że polskie firmy działające w Niemczech takie zaświadczenie w opinii niemieckich organów kontrolnych często otrzymują niesłusznie. Taka sytuacja może być niebezpieczna dla finansów danej firmy, bowiem w tym wypadku polski przedsiębiorca musi nadpłacić składki za pracownika bądź pracowników nawet do kilku lat wstecz w Niemczech. Jest to związane z ogromnymi kosztami, które czasem powodują nawet upadłość firmy”. 

 

Czytaj więcej na temat formularza A1:

Niemcy: Co warto wiedzieć o zaświadczeniu A1?

Niemcy: Oddelegowanie do pracy za granicą i tymczasowe wykonywanie tam działalności na własny rachunek

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!