Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy kontrolują polskie firmy na potęgę

Uwaga polscy przedsiębiorcy w Niemczech!

Od 1. stycznia 2019 roku również polscy pracodawcy w Niemczech delegujący swoich pracowników do krajów Unii Europejskiej muszą korzystać z elektronicznego systemu by otrzymać poświadczony formularz A1. Proces składania wniosku w tradycyjnej, papierowej formie nie będzie od tego momentu możliwy. Przedsiębiorcy nie powinni jednak za nim tęsknić, bowiem nowy system umożliwia pracodawcy wydrukowanie otrzymanego formularzu oraz natychmiastowe udostępnienie go pracownikowi.

Warto wiedzieć:

Dla zagranicznych organów kontrolnych jest on potwierdzeniem ubezpieczenia społecznego pracownika w jego macierzystym kraju. Formularz A1 stanowi informację, jakie przepisy prawne mają zastosowanie odnośnie do ubezpieczenia społecznego i jest on wystawiany w kraju, w którym odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne danej osoby.

Z zaświadczeniem nawet na krótką delegację

Poświadczony formularz A1 jest obowiązkowy dla każdej działalności zarobkowej poza granicami kraju (do 24 miesięcy), a przepisy mają zastosowanie także do krótkich spotkań czy wyjazdów. Może się bowiem okazać, że zaświadczenie będzie wymagane przy tankowaniu w trakcie pracy za granicą. Jeśli go zabraknie firma musi liczyć się z karami. Niemieckie organy kontrolne chętnie korzystają z swoich przywilejów, a informacje o tym, że pracownicy zostali poddani kontroli na lotnisku, w hotelu czy że wobec braku zaświadczenia zabroniono im wejścia na teren targów, zaczynają się mnożyć. Potwierdza to Georg Smuda, prezes firmy Smuda Consulting:

Poświadczony formularz A1 to niezwykle ważna sprawa również dla polskich pracodawców delegujących swoich pracowników do Niemiec, ponieważ w ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że niemiecki odpowiednik ZUS-u sprawdza czy ten dokument został zasadnie wydany. Nie wchodząc w szczegóły i zawiłości prawne, obserwujemy, że polskie firmy działające w Niemczech takie zaświadczenie w opinii niemieckich organów kontrolnych często otrzymują niesłusznie. Taka sytuacja może być niebezpieczna dla finansów danej firmy, bowiem w tym wypadku polski przedsiębiorca musi nadpłacić składki za pracownika bądź pracowników nawet do kilku lat wstecz w Niemczech. Jest to związane z ogromnymi kosztami, które czasem powodują nawet upadłość firmy”. 

 

Czytaj więcej na temat formularza A1:

Niemcy: Co warto wiedzieć o zaświadczeniu A1?

Niemcy: Oddelegowanie do pracy za granicą i tymczasowe wykonywanie tam działalności na własny rachunek

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!