Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Coraz więcej praktykantów pracuje za darmo

Osoby młode i bez doświadczenia zawodowego są przyjmowane przez przedsiębiorstwa na praktyki – często nieodpłatne!

Jak wynika z danych Instytutu Badania Koniunktury ETH Zürich, liczba umów o pracę na czas określony u osób pomiędzy 15. a 24. rokiem życia od 2010 do 2015 roku wyraźnie wzrosła. Obecnie stanowią już 13 procent wszystkich zawartych umów o pracę. Pośród nich dominują te zawierane na standardowy dla praktyk okres czasu od czterech do sześciu lub od sześciu do dwunastu miesięcy. Obecnie mówi się w Szwajcarii o „generacji praktykantów”. Zjawisko jest na tyle popularne, że przykuło uwagę Genewskiego Inspektoratu Pracy, który przyjrzał się umowom zawartym przez ostatnie dwa lata. Dyrektorka Schristina Stoll stwierdza, że wiele z nich jest „problematycznych” – w szczególności chodzi o zbyt niskie wynagrodzenie lub brak jakiejkolwiek wartości dla zdobywania doświadczenia zawodowego. Inspektorat zamierza wprowadzić przejrzyste kryteria dotyczące praktyk, aby wykluczyć nadużycia i wyzysk młodych ludzi. Obecne regulacje określające minimalne wynagrodzenie brutto łącznie z dodatkiem za pracę w święta i weekendy nie są najwyraźniej wystarczające.

Organizacja dachowa pracowników Travail Suisse również wie o przypadkach nieodpłatnych praktyk. Sytuacja cały czas pogarsza się, twierdzą specjaliści. Dla Jeunesse Suisse, organizacji młodzieżowej, problem ten jest najwyższej wagi – praktykanci „zastępują etaty dla początkujących w danym zawodzie i tym samym są rodzajem dumpingu płacowego”.

W debacie słychać również głosy przypominające o regulacjach dotyczących wszystkich umów o pracę – również tych o praktykę. Tym samym jasne staje się, że to praktykanta wymaga się zorientowania, jakie są cele, przebieg i wynagrodzenie za pracę, którą chce podjąć. 

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.