Niemcy: Pakowacze zarabiają coraz mniej

Mimo że branża KEP (kuriersko-ekspresowo-paczkowa) rozwija się coraz szybciej, to wynagrodzenie pakowaczy spadło w ujęciu dziesięcioletnim aż o 13%. Rzeczywistość może być jednak jeszcze bardziej przygnębiająca.

Rynek kurierski przeżywa aktualnie boom a ilość wysyłanych paczek rośne z dnia na dzień. Jednak stawki osób pakujących zamawiane przez nas paczki, zamiast rosnąć, spadają. Z danych niemieckiego rządu wynika, że średnie wynagrodzenie miesięczne pakowaczy spadło z 2.859 euro brutto w 2007 roku do 2.478 euro brutto w 2017 roku. To spadek aż o 13%. Jednocześnie wynagrodzenie w całej gospodarce w tym samym czasie wzrosło o 23,7%. W tym okresie liczba zatrudnionych zwiększyła się z 102 tys. do 155 tys. osób. Spośród tych pracowników, ci zatrudnieni na pełen etat w firmach związanych zbiorowym układem pracy mogli liczyć na wzrost wynagrodzenia. Aktualnie ich zarobek jest około o 662 euro wyższy od wynagrodzenia osób, które pracują w przedsiębiorstwach niezwiązanych zbiorowym układem pracy. 10 lat temu różnica ta była jeszcze o połowę mniejsza.

Pascal Meiser, specjalista ds. gospodarki podkreśla, że w statystyce nie ujęto firm zagranicznych. Rzeczywistość pracowników branży jest więc o wiele bardziej przygnębiająca. „Rząd musi zrobić coś z brudną konkurencją, która wywiera coraz większy nacisk na wynagrodzenie w branży” – stwierdził Meiser, który chce wzmożonych kontroli w przedsiębiorstwach branży KEP.

Branża już od jakiegoś czasu cieszy się złą sławą, ponieważ wiele firm nie płaci wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne. Frank Bsirske, przewodniczący Ver.di informuje dodatkowo, że wiele takich przedsiębiorstw angażuje firmy, które zajmują się szukaniem pracowników z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi, którzy godzą się na stawki oscylujące między 4,50-6 euro za godzinę pracy przy 12-16 godzinnych dniówkach. Niemiecki minister pracy, Hubertus Heil chce dlatego wprowadzić tzw. Nachunternehmerhaftung, czyli odpowiedzialność dużych firm kurierskich za podwykonawców niewypłacających pracownikom wynagrodzenia i nieopłacających stawek ubezpieczenia społecznego i w ten sposób poprawić sytuację pracowników.

Źródło: rp-online.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!