Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Oceniamy najlepsze płyty główne

płyta główna do komputera

Choć w sprzedaży znajdziemy płyty główne od wielu producentów, to tutaj skupimy się na trzech firmach: MSI, Gigabyte oraz ASUS i ich płytach. Ich oferta jest szeroka – zdecydowanie jest w czym wybierać, a wszystkie marki działają na rynku od lat. Niezależnie od budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup motherboardu, warto do swojej decyzji podejść z głową, ponieważ płyta główna to niezwykle istotny komponent komputera.

Artykuł Sponsorowany

Płyty główne – na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Wybór “najlepszej” płyty głównej do zestawu komputerowego jest trudnym zadaniem, a wskazanie tej “jedynej” wg. wielu specjalistów jest niemalże niemożliwy. Motherboard to inwestycja na długie lata – ten kompontent wymieniamy najrzadziej, właściwie tylko w razie awarii. Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę, kupując płytę główną?

Socket, czyli gniazdo procesora, jest miejscem, do którego podłączamy CPU. Niektóre płyty główne mają wejścia jedynie dla procesorów AMD, a inne dla procesorów Intela. Niewłaściwy socket sprawi, że CPU będzie niekompatybilne z płytą główną. Ale to nie koniec, bo duże znaczenie ma też liczba oraz rodzaj pozostałych gniazd, szczególnie złącz SATA (do podłączania dysków) oraz miejsc na kości pamięci RAM.

Zasadniczo droższe motherboardy są większe, co pozwala na podłączenie dodatkowych złącz. Obecnie większość płyt głównych obsługuje co najmniej 6 wejść USB 3.0 (w tańszych produktach część z nich może być wejściami typu USB 2.0), a także wejście audio w najnowszym standardzie 7.1. Jeśli chodzi o wejście sieciowe, to złącze typu 1GbE będzie najlepsze. Warto też upewnić się, czy płyta główna ma moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. Nie są one konieczne, choć mogą się przydać i oszczędzić nam konieczności zakupu zewnętrznej karty sieciowej.

Istnieją też trzy rodzaje płyt głównych, różniących się ze względu na rozmiar, ale też liczbę oraz rodzaj gniazd. Najmniejsze motherboardy mini-ITX są najmniejsze i najtańsze, ale mają też znacznie mniej wejść wszystkich rodzajów od nieco większych płyt micro-ATX. Największe motherboardy, oznaczone skrótem ATX, są najczęściej instalowane w zestawach gamingowych oraz w drogich komputerach wykorzystywanych do renderowania animacji lub grafik 3D.

Płyty główne Gigabyte – jaka jest najlepsza?

Gigabyte oferuje przede wszystkim produkty ze średniej oraz wysokiej półki. Na jakie modele zwrócić uwagę? Dwie najdroższe płyty główne od tego producenta to Gigabyte Z790 AORUS MASTER oraz Gigabyte X670E AORUS MASTER. Oferują one dobrą jakość i świetnie nadają się do budowy high-endowych zestawów komputerowych.

Jeśli chodzi o tańsze, bardziej budżetowe propozycje, to świetnie sprawdzi się np. Gigabyte B660M DS3H DDR4. Cztery gniazda pamięci DDR oraz aż cztery złącza SATA na dyski SSD spokojnie wystarczą w przypadku większości komputerów, a motherboard świetnie współpracuje z najnowszymi procesorami Intela ze średniej półki cenowej. Oczywiście płyt głównych wartych uwagi od tego producenta jest dużo więcej.

Płyty główne ASUS – którą wybrać?

Jeśli szukamy średniej jakości płyty głównej z myślą o zestawie gamingowym, to produkty ASUS świetnie sprawdzą się w tej kategorii. Warto zwrócić uwagę na ASUS TUF GAMING B550-PLUS: https://www.komputronik.pl/product/692411/asus-tuf-gaming-b550-plus.html. To solidny motherboard gamingowy, zaprojektowany z myślą o współpracy z najnowszymi procesorami od AMD, które świetnie sprawdzają się w wymagających produkcjach. Dużą zaletą jest obsługa technologii CrossFire, umożliwiającej łączenie dwóch kart graficznych, co zapewnia dużo lepszą wydajność.

Płyty główne MSI – jaka będzie najlepsza?

To właśnie MSI wyprodukowało najdroższą płytę główną z tej listy: MSI MEG X670E GODLIKE. To propozycja dla niezwykle wymagających miłośników elektroniki – motherboard kosztuje niemal 8000 zł, ale w zamian otrzymujemy naprawdę dobrą jakość wykorzystanych komponentów oraz ogromną liczbę różnych złączy.

Oczywiście w ofercie MSI znajdziemy też dużo tańsze płyty główne. Dobrą budżetową propozycją będzie MSI A520M-A PRO (pod procesory AMD) oraz MSI B560M PRO-E (pod procesory Intela). Obie płyty, wykonane w standardzie micro-ATX, oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Świetnie sprawdzą się w przypadku zestawów do pracy biurowej oraz tańszych komputerów gamingowych. Największą wadą są jedynie dwa gniazda pamięci DDR 4, co może utrudnić w przyszłości upgrade zestawu i dołożenie kolejnych kości pamięci RAM.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!