Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Lidl podwyższa płacę minimalną o 100 franków

Lidl podwyższa wypłaty o 1 procent, a płace minimalne o 100 franków.

„W przyszłości żaden pracownik szwajcarskiego Lidla nie będzie zarabiał mniej niż 4.100 franków miesięcznie“, mówi Georg Kröll, szef szwajcarskiej siedziby Lidla. Nowa płaca minimalna będzie obowiązywać od 1 marca 2016.

W umowie taryfowej z Syna i handlowym Związkiem Szwajcarii ustalono kolejne podwyżki – pracownicy z dwuletnim stażem otrzymają minimum 4.200 franków, natomiast z trzyletnim stażem – 4.350 franków. Prócz tego po drugim przepracowanym roku każdy pracownik otrzyma dodatkową premię roczną w wysokości 200 franków.

Poczynania Lidla zdziwiły branżę. Konkurencja podejrzewa, że dyskont ma problem z poszukiwaniem personelu. Tymczasem Kröll odpiera takie przypuszczenia: „Dostajemy bardzo wiele zgłoszeń i możemy zatrudnić wystarczającą ilość pracowników.”

Powodem podwyżek jest po prostu dobra sytuacja sieci sklepów Lidl w Szwajcarii, tłumaczy. „Lidl Schweiz jest opłacalny, rośniemy w siłę mimo obniżek cen. Dlaczego nie mieliby to odczuć również nasi pracownicy?” Kröll zdaje sobie sprawę, że taka decyzja odbije się echem w szwajcarskim handlu detalicznym. Partnerzy społeczni są pod wrażeniem – trudno się zresztą dziwić

Nie da się jednak ukryć, że podwyższenie wypłat kilku tysiącom pracowników, którzy pracują dla Lidla, nie boli tak bardzo, jak w przypadku podwyżek kilkunastu tysiącom, które liczą sobie więksi dystrybutorzy.

W wyścigu o najlepszą płacę minimalną i tak zwycięża Aldi Schweiz. Niewykształcony personel zarabia tam co niemniej 4.275 franków miesięcznie (wypłacanych trzynaście razy w roku). Pod względem godzin pracy prowadzi Lidl z 41 godzinami, dalej znajduje się Aldi (42 godziny) oraz Denner (43 godzinny).

Źródło: Blick

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.