Próba wyłudzenia w aplikacji Twint
“Janique Burkhard chce od ciebie pieniędzy. Czy chcesz zapłacić teraz?”. Taka wiadomość pojawia się na smartfonach użytkowników aplikacji Twint. Potwierdzasz na wyświetlaczu telefonu i jesteś o 1500 franków biedniejszy. Oszustwo jest jednak mało wyrafinowane. Ale wystarczy krótka chwila nieuwagi i środki znikają z konta.
Użytkownicy Twint już od ponad miesiąca ostrzegają przed fałszywymi roszczeniami pani Burkhard. Jej konto nie jest jednak zawieszone, jak pokazuje przypadek z tego tygodnia.
“Bezpieczniejszy środek płatniczy”
„Odpowiedzialność banku wydawcy spoczywa na zweryfikowaniu zgłoszonych kont Twint i podjęciu odpowiednich kroków, w tym ewentualnego zablokowania konta”, piszą przedstawiciele aplikacji płatniczej. Twint podkreśla, że jest bardzo bezpiecznym środkiem płatniczym.
Twint uważa jednak, że należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Funkcje wysyłania i odbierania pieniędzy są przeznaczone do przesyłania pieniędzy do przyjaciół i rodziny. Podobnie jak w przypadku innych środków płatniczych, należy zawsze zachować ostrożność przy wysyłaniu pieniędzy osobom trzecim.
Oszustw coraz więcej
„Wiemy o rzadkich przypadkach wspomnianego oszustwa”, mówi Twint. Jednak oszuści czają się wszędzie i próbują oszukać ofiary za pośrednictwem mediów społecznościowych, fałszywych stron internetowych, SMS-ów i wszystkich możliwych kanałów. Liczba zgłoszeń cyberprzestępczości rośnie gwałtownie od lat, zgodnie z danymi Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego BACS.
Tylko w kategorii, do której należą próby oszustwa za pośrednictwem Twint, liczba ta jest prawie dwukrotnie większa w tym roku w porównaniu z 2023 r., twierdzi BACS. Przypadki Twint stanowią jednak tylko niewielką ich część.
Ale co jeśli przelejesz oszustowi pieniądze? Wtedy sytuacja już nie jest taka kolorowa. Twint wyjaśnia, że osoba zainteresowana musi odzyskać kwotę od beneficjenta. W przypadku braku odpowiedzi Klient kontaktuje się z bankiem wydawcy aplikacji Twint. Następnie Twint nawiązuje kontakt między dwoma zaangażowanymi bankami.
Bank odbiorcy próbuje następnie skontaktować się ze swoim klientem i poprosić o zwrot pieniędzy. Jeśli odbiorca kwoty nie zgłosi się, nadawca ma możliwość złożenia skargi. Organy ścigania mogą następnie ustalić tożsamość odbiorcy w drodze nakazu.
Źródło: blick