Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe sposoby na oszustwo w Szwajcarii!

oszustwo

Pracownik restauracji w Zurychu oszukiwał klientów za pomocą systemu płatności Twint. To nie pierwszy taki przypadek. Oszuści wymyślają stale coraz to nowsze sposoby na oszustwo. Oto przegląd najbardziej popularnych oszustw za pomocą szwajcarskiego systemu płatności.

Twint działa szybko i nieskomplikowanie. Jednak podczas szybkich płatności za pomocą tego serwisu może również dojść do oszustwa. To pokazuje najnowszy przypadek z Zurychu. Zamiast należytego rozliczania rachunków klientów, jeden z pracowników restauracji Rice Up przelewał pieniądze do własnej kieszeni. Jest to jeden z wielu sposobów na oszustwo, za pomocą których oszuści żerują na niewiedzy swoich ofiar.

Przesłanie pieniędzy na numer prywatny

Twint jest bardzo wygodny. Dzięki temu systemowi można łatwo i szybko zapłacić przy kasie, czy podczas jazdy taksówką. Jednak często okazuje się zbyt późno, że płatność nie została przelana na konto przedsiębiorstwa, a na numer prywatny. Sklepy i restauracje zazwyczaj posiadają oficjalny kod QR, za pomocą którego opłata bezpośrednio jest wysyłana na konto przedsiębiorstwa. W mniejszych lokalach gastronomicznych lub podczas krótkich przejazdów taksówką można przelać pieniądze na numer prywatny. To jednak może być łatwo wykorzystane przez oszustów.

Zasadniczo obowiązuje: Dowodem na dokonanie płatności jest zawsze paragon. W razie wątpliwości poproś o niego.

Oszustwo podczas zakupów online

Nie tylko w restauracji oraz sklepie, ale także w internecie czyha zagrożenie. Jednym z najpopularniejszych oszustw polega na tym, że oszust kontaktuje się z osobą wystawiającą produkty na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych i udaje chęć kupna danej rzeczy. Jako metodę płatności proponuje Twint.

Policja kantonalna Zurych wskazuje na fakt, iż w większości przypadków ofiary oszustwa zgadzają się na dokonanie płatności za pomocą serwisu Twint, ponieważ jest wiarygodną aplikacją, z której zazwyczaj można korzystać bez obaw. Właśnie ta asocjacja jest wykorzystywana przez oszustów. Oszuści wysyłają sprzedającemu za pomocą Twint roszczenie pieniężne na uzgodnioną kwotę. “Często zdarza się, że przez nieuważne i zbyt szybkie kliknięcie, powiadomienie jest źle interpretowane i ofiary akceptują żądanie pieniężne”, tłumaczy policja. Ofiary zbyt późno orientują się, że tak naprawdę płatność została dokonana z ich konta na konto oszustów. Po tym kontakt się urywa i pieniądze przepadają.

Fałszywy kod QR

Niektórzy oszuści nie chcą pieniędzy, tylko kupują sobie swoje wymarzone produkty bezpośrednio przez internet – i to kosztem swoich ofiar. W tym celu wystawiają ogłoszenia na internecie i sprawiają wrażenie jakby to oni sprzedawali dany produkt, przykładowo komórkę. Gdy ktoś zainteresuje się ofertą i chce zakupić smartfona, oszust wysyła tej osobie kod QR na Twint, poprzez którego ofiara może zapłacić za produkt. Diaboliczny jest fakt, iż kod QR jest prawdziwy, jednak pieniądze nie trafiają do sprzedającego, a do przedsiębiorstwa, w którym oszust dokonał zamówienia. To oznacza, że ofiara płaci za zakupy oszusta.

Screenshot z potwierdzeniem płatności

Od karnawału po kiermasze przez koncerty: W Szwajcarii w przeciągu całego roku można natknąć się na festyny. Również tam grasują oszuści Twint. “Jeśli proponujecie Twint, to chcielibyśmy zwrócić uwagę na nową metodę oszustwa”, poinformował zespół “Rasselbandi” na Facebooku. “Można stracić wiele tysięcy franków”.

Oszustwo polega na tym, że “dobry klient” regularnie podchodzi do tego samego stanowiska i zamawia ciągle to samo, za dokładnie 40 franków. Gdy płaci za pomocą Twint może po prostu zrobić screenshota potwierdzenia płatności i przedłożyć podczas kolejnego zamówienia w barze. Właściciele festynowych stanowisk mają z tego powodu przykładać większą uwagę na dokładną godzinę płatności.

Bezpodstawne żądanie pieniędzy

Za pomocą Twint można nie tylko płacić i wysyłać pieniądze, ale można także od swoich znajomych żądać pieniędzy. Za pomocą jednego kliknięcia bądź swipe na wyświetlaczu telefonu znajomy może przekazać pieniądze.

Oszuści stosują owych funkcji na swoją korzyść i żądają w taki sposób pieniędzy od obcych ludzi. Ten kto na Twint nie uważa i nie usunie prośby, może wpaść w pułapkę.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.