Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rynek pracy

Praca na niepełnym etacie kwitnie w Niemczech

praca, rynek pracy, praca na część etatu, niepełny wymiar godzin pracy, rynek pracy Niemcy
Foto: Freepik
Prawie czterech na dziesięciu mieszkańców Niemiec pracuje w niepełnym wymiarze godzin, zgodnie z najnowszymi danymi Instytutu Badań nad Zatrudnieniem.

Według Federalnego Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung – IAB) zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Wskaźnik ten wzrósł do 39,1% w pierwszym kwartale 2024 roku. Było to o 0,3 punktu procentowego więcej niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. Ważnym tego powodem jest słaby rozwój zdominowanego przez pełny etat przemysłu i sektora budowlanego.

Według obliczeń IAB, w pierwszym kwartale 4,45 milionów pracowników było zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. To 2,2% więcej niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. W porównaniu z okresem sprzed pandemii, prawie 540.000 więcej osób ma obecnie kilka etatów.

Liczba osób zatrudnionych nieznacznie wzrosła w pierwszym kwartale w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do 45,8 miliona. Jednocześnie liczba godzin pracy na osobę zatrudnioną spadła w tym okresie o 0,8% do 344,5 godzin.

Źródło: IAB / Spiegel 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.