Niepokojący trend

Spadają zarobki w Szwajcarii

frank szwajcarski, zarobki szwajcaria, płace realne siła nabywcza
Foto: Pixabay
Po uwzględnieniu inflacji płace w Szwajcarii w ubiegłym roku spadły, podobnie jak w 2022 i 2021 roku. Analiza realnych zarobków z podziałem na poszczególne sektory gospodarki pokazuje, czego spodziewać się w 2024 roku. 

Zarobki w Szwajcarii spadają od dwóch lat

Od czasu pandemii siła nabywcza wielu pracowników spadła – innymi słowy, mogą sobie pozwolić na mniejsze zakupy dzięki swoim zarobkom. W ubiegłym roku płace realne spadły średnio o 0,4%, jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Bundesamt für Statistik – BfS). Płaca realna to wynagrodzenie skorygowane o inflację.

Konkretnie: w roku 2023 nominalnie płace wzrosły o 1,7%. Ponieważ jednak inflacja wyniosła 2,1%w ciągu całego roku,  ostatecznie daje to realny spadek płac o 0,4%. Wynagrodzenia spadały już w 2022 roku – o 1,9%. W 2021 roku realne zarobki w Szwajcarii spadły o 0,8%. 

Pracownicy rządowi wygranymi sytuacji

Szczegółowe spojrzenie na rozwój realnych zarobków w Szwajcarii w 2023 roku pokazuje, że sektory gospodarki rozwijają się bardzo różnie. Dzięki nominalnemu wzrostowi płac o 2,1%, sektor przemysłowy będzie w stanie utrzymać siłę nabywczą na stabilnym poziomie. Wzrost siły nabywczej odnotowano również w poszczególnych branżach sektora wtórnego – na przykład w „produkcji wyrobów metalowych” (+0,8%) i w branży zegarmistrzowskiej (+0,7%).

Zwycięzcami są jednak pracownicy sektora publicznego. W administracji publicznej płace wzrosły o 1,5% po uwzględnieniu inflacji. Płace realne w sektorze usług spadły natomiast średnio o 0,5%. Sektor opieki zdrowotnej i usług socjalnych mocno oberwał, a płace spadły o całe 2%. Jeszcze większe spadki odnotowano wśród freelancerów i pracowników w zawodach naukowych i technicznych (-2,7%).

Płace realne w Szwajcarii niższe niż w 2015 roku

Fakt, że płace realne spadły po raz trzeci z rzędu, jest cierniem w oku dla związków zawodowych. „Pracodawcy odmówili swoim pracownikom podwyżek płac, na które zasługują”, pisze w oświadczeniu Szwajcarska Federacja Związków Zawodowych (Schweizerischer Gewerkschaftbund – SGB).

Spojrzenie długoterminowe od 2000 do 2023 roku pokazuje negatywny trend: płace realne wzrosły o 12,2% od przełomu tysiącleci, przy jednoczesnym wzroście produktywności o 13%, co wynika z badania Economiesuisse. Jednak wzrost płac realnych utknął w martwym punkcie kilka lat temu. Realne wynagrodzenie w 2023 roku jest niższe niż to w 2015 roku.

Interesujące jest również porównanie pod względem płci. Podczas gdy płace realne mężczyzn wzrosły o 11,4% od 2000 roku, płace kobiet wzrosły o 15,1%. Niemniej jednak w Szwajcarii nadal istnieje różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn: według Federalnego Urzędu Statystycznego (BfS) kobiety w Szwajcarii zarabiają o 18% mniej niż mężczyźni.

Prognozy płacowe na 2024 rok w Szwajcarii

Patrząc w przyszłość na ten rok, sytuacja wygląda lepiej. Szwajcarski Instytut Ekonomiczny KOF (Konjukturforschungsstelle) na ETH w Zurychu spodziewa się, że wzrost realnych płac w Szwajcarii będzie niewielki i wyniesie 0,4% w 2024 roku. „Oczekuje się, że wzrost płac nominalnych będzie nieco wyższy niż w poprzednim roku i wyniesie 2%, a spadek stopy inflacji będzie miał pozytywny wpływ na siłę nabywczą pracowników” – prognozuje dyrektor KOF, Jan-Egbert Sturm.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!