Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niepokojący trend

Spadają zarobki w Szwajcarii

frank szwajcarski, zarobki szwajcaria, płace realne siła nabywcza
Foto: Pixabay
Po uwzględnieniu inflacji płace w Szwajcarii w ubiegłym roku spadły, podobnie jak w 2022 i 2021 roku. Analiza realnych zarobków z podziałem na poszczególne sektory gospodarki pokazuje, czego spodziewać się w 2024 roku. 

Zarobki w Szwajcarii spadają od dwóch lat

Od czasu pandemii siła nabywcza wielu pracowników spadła – innymi słowy, mogą sobie pozwolić na mniejsze zakupy dzięki swoim zarobkom. W ubiegłym roku płace realne spadły średnio o 0,4%, jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Bundesamt für Statistik – BfS). Płaca realna to wynagrodzenie skorygowane o inflację.

Konkretnie: w roku 2023 nominalnie płace wzrosły o 1,7%. Ponieważ jednak inflacja wyniosła 2,1%w ciągu całego roku,  ostatecznie daje to realny spadek płac o 0,4%. Wynagrodzenia spadały już w 2022 roku – o 1,9%. W 2021 roku realne zarobki w Szwajcarii spadły o 0,8%. 

Pracownicy rządowi wygranymi sytuacji

Szczegółowe spojrzenie na rozwój realnych zarobków w Szwajcarii w 2023 roku pokazuje, że sektory gospodarki rozwijają się bardzo różnie. Dzięki nominalnemu wzrostowi płac o 2,1%, sektor przemysłowy będzie w stanie utrzymać siłę nabywczą na stabilnym poziomie. Wzrost siły nabywczej odnotowano również w poszczególnych branżach sektora wtórnego – na przykład w „produkcji wyrobów metalowych” (+0,8%) i w branży zegarmistrzowskiej (+0,7%).

Zwycięzcami są jednak pracownicy sektora publicznego. W administracji publicznej płace wzrosły o 1,5% po uwzględnieniu inflacji. Płace realne w sektorze usług spadły natomiast średnio o 0,5%. Sektor opieki zdrowotnej i usług socjalnych mocno oberwał, a płace spadły o całe 2%. Jeszcze większe spadki odnotowano wśród freelancerów i pracowników w zawodach naukowych i technicznych (-2,7%).

Płace realne w Szwajcarii niższe niż w 2015 roku

Fakt, że płace realne spadły po raz trzeci z rzędu, jest cierniem w oku dla związków zawodowych. „Pracodawcy odmówili swoim pracownikom podwyżek płac, na które zasługują”, pisze w oświadczeniu Szwajcarska Federacja Związków Zawodowych (Schweizerischer Gewerkschaftbund – SGB).

Spojrzenie długoterminowe od 2000 do 2023 roku pokazuje negatywny trend: płace realne wzrosły o 12,2% od przełomu tysiącleci, przy jednoczesnym wzroście produktywności o 13%, co wynika z badania Economiesuisse. Jednak wzrost płac realnych utknął w martwym punkcie kilka lat temu. Realne wynagrodzenie w 2023 roku jest niższe niż to w 2015 roku.

Interesujące jest również porównanie pod względem płci. Podczas gdy płace realne mężczyzn wzrosły o 11,4% od 2000 roku, płace kobiet wzrosły o 15,1%. Niemniej jednak w Szwajcarii nadal istnieje różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn: według Federalnego Urzędu Statystycznego (BfS) kobiety w Szwajcarii zarabiają o 18% mniej niż mężczyźni.

Prognozy płacowe na 2024 rok w Szwajcarii

Patrząc w przyszłość na ten rok, sytuacja wygląda lepiej. Szwajcarski Instytut Ekonomiczny KOF (Konjukturforschungsstelle) na ETH w Zurychu spodziewa się, że wzrost realnych płac w Szwajcarii będzie niewielki i wyniesie 0,4% w 2024 roku. „Oczekuje się, że wzrost płac nominalnych będzie nieco wyższy niż w poprzednim roku i wyniesie 2%, a spadek stopy inflacji będzie miał pozytywny wpływ na siłę nabywczą pracowników” – prognozuje dyrektor KOF, Jan-Egbert Sturm.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.