Świadczenia rodzinne w pigułce

Wraz z pojawieniem się w Polsce nowego zasiłku na dzieci – popularnego „500+” – pojawiło się wiele pytań odnośnie do zasiłków pobieranych za granicą. Dlatego w tym artykule w skrócie podajemy kilka najważniejszych faktów o tym, o jakie świadczenie i gdzie należy wnioskować.

Polska – czyli 500+ i zasiłek rodzinny

W Polsce rodziny z dziećmi mogą ubiegać się o dwa świadczenia: świadczenie rodzinne oraz świadczenie wychowawcze „500+”. O ile o pierwszym świadczeniu mało kto wie i w zasadzie mało kto się kwalifikuje do skorzystania z niego, ponieważ jest ono wypłacane na podstawie kryterium dochodowego, to świadczenie wychowawcze jest dostępne dla wielu rodzin, w których skład wchodzi minimum dwójka niepełnoletnich dzieci. O 500+ mogą również wnioskować rodzice jednej pociechy – wówczas podobnie jak w zasiłku rodzinnym, pod uwagę brane jest kryterium dochodowe.
O zasiłek rodzinny i wychowawczy należy wnioskować w miejscowym ośrodku pomocy społecznej.

Niemcy – Kindergeld

W Niemczech możemy skorzystać z zasiłku rodzinnego Kindergeld. Zasiłek ten przysługuje dzieciom od urodzenia do 25. roku życia – pod warunkiem, iż po uzyskaniu pełnoletności kontynuują one naukę. Kindergeld przysługuje rodzicom bądź osobom sprawującym opiekę nad dziećmi – osobom posiadającym prawa wychowawcze wobec dzieci (rodzina zastępcza, rodzice adopcyjni, dziadkowie). Warunkiem jest życie dziecka we wspólnym gospodarstwie domowym (wspólny meldunek). Dodatkowe kryteria, które powinny być spełnione, to:

  • posiadanie meldunku bądź zwykły pobyt na terenie Niemiec;
  • posiadanie statusu osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Niemczech; aby uzyskać ten status, należy uzyskiwać większość dochodu w Niemczech lub/oraz przebywać na terenie Niemiec w okresie powyżej 183 dni w danym roku rozliczeniowym; status ten można zweryfikować w niemieckim urzędzie skarbowym po złożeniu rozliczenia podatkowego.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek w Familienkasse. Wnioski płynące z Polski powinny trafić do Familienkasse Sachsen (opracowywane są w Bautzen i Chemnitz). Jeśli dzieci wraz z rodzicami mieszkają w Niemczech, wnioskuje się w mniejszych kasach rodzinnych, zależnie od miejsca zamieszkania.

Od 2017 roku miesięczna kwota zasiłku wzrosła i kształtuje się następująco:
– dla pierwszego i drugiego dziecka miesięczny Kindergeld wynosi 192 euro;
– dla trzeciego dziecka wypłacane jest 198 euro;
– dla czwartego i kolejnych dzieci obowiązuje stawka w wys. 223 euro.

Austria – Familienbeihilfe

Austria wypłaca rodzinom zasiłek zwany Familienbeihilfe. Jest to odpowiednik świadczenia Kindergeld w Niemczech, jednak jest kilka istotnych różnic. O Familienbeihilfe mogą starać się rodzice dzieci, którzy pracują na terenie Austrii. Ważne jest, aby przepracować minimum pół roku. Wtedy mamy podstawy do otrzymania świadczenia, które podobnie jak w Niemczech wypłacane jest od urodzenia do 25. roku życia (pod warunkiem, iż dziecko kontynuuje naukę). O ile w Niemczech nie wymaga się udokumentowania nauki dziecka przed ukończeniem 18 lat, to Austria wymaga dostarczenia zaświadczeń nawet z przedszkola.
Komplet dokumentów oraz wniosek należy dostarczyć do Finanzamtu – czyli urzędu skarbowego, któremu się podlega w Austrii. To tam decyduje się o przyznaniu świadczenia. Decyzje wystawiane są z reguły na zaległy okres bądź na kilka miesięcy „do przodu”, dlatego też często konieczne jest wnioskowanie o przedłużenie świadczenia. Zdarza się również, że urząd sam przesyła ankiety sprawdzające (tak dzieje się w Niemczech, gdzie decyzje są zazwyczaj przyznawane do 18. roku życia dziecka, chyba że praca jest nieregularna i występują przerwy w zatrudnieniu), które wraz z odpowiednimi dokumentami należy odesłać do urzędu.

Kolejną różnicą pomiędzy świadczeniem Kindergeld (Niemcy) a Familienbeihilfe jest wysokość świadczenia. Zależy ona nie tylko od liczby posiadanych dzieci, ale także od ich wieku. Kształtuje się następująco:
Kwota podstawowa: 109,70 euro
– od 3. roku życia: 117,30 euro
– od 10. roku życia: 136,20 euro
– od 19. roku życia: 158,90 euro

Dodatki do kwoty podstawowej
– dla 2 dzieci: 6,70 euro/dziecko
– dla 3 dzieci: 16,60 euro/dziecko
– dla 4 dzieci: 25,50 euro/dziecko
– dla 5 dzieci 30,80 euro/dziecko
– dla 6 dzieci: 34,30 euro/dziecko
– dla 7 dzieci i więcej: 50,00 euro/dziecko

Dla dzieci ze stwierdzonym upośledzeniem wypłacany jest dodatkowo dodatek w wys. 150 euro.
Do całości należy doliczyć jeszcze tzw. Kinderabsetzbetrag w wys. 58,40 euro na każde z posiadanych dzieci.

Zasiłek z Polski i z zagranicy?

Faktem jest, iż ogromna liczba osób wyjeżdża w celach zarobkowych za granicę. Najczęściej znajdują pracę w Niemczech i w Austrii. Zarówno w jednym, jak i w drugim kraju działa dość bogaty system prorodzinny – wypłacane są zasiłki na dzieci, i to niezależnie od dochodu. Dlatego też często pojawia się pytanie, w którym kraju należy złożyć wniosek. Wiele osób preferowałoby pobieranie zasiłku tylko z zagranicy, ponieważ jest on wyższy niż zasiłki płacone w Polsce, jednak sprawa nie jest taka prosta, jak by mogło się wydawać, ponieważ o tym, które państwo powinno wypłacić świadczenie, decyduje kilka ważnych aspektów. Kształtują się one następująco:

  • W pierwszej kolejności przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny – niezależnie od kraju – brane pod uwagę jest zatrudnienie – czyli krótko mówiąc: tam, gdzie jest zatrudnienie, odprowadzane są podatki, składki na ubezpieczenia społeczne, powinien też być wypłacany zasiłek rodzinny.
  • W drugiej kolejności liczą się emerytury i renty – kraj, z którego się je otrzymuje, jest pierwszy w kolejności, jeżeli chodzi o wypłacanie świadczeń.
  • Ostatnim aspektem branym pod uwagę, jeżeli chodzi o wypłacanie zasiłków, jest kraj zamieszkania dziecka/rodziny.
    Istnieje również koordynacja świadczeń – zasiłek rodzinny/wychowawczy może być pobierany zarówno w Polsce, jak i z zagranicy. Zagranica wypłaca wówczas tzw. dodatek dyferencyjny, aby suma polskiego świadczenia i świadczenia zagranicznego dorównywała wysokością zasiłkowi dającemu większe wsparcie finansowe rodzinie.
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!