Szwajcaria: Billag zbiera swoje żniwo

Billag, odpowiedzialny w Szwajcarii za pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego, zarejestrował 2 000 osób, które nie opłaciły należności. Przybyło ich aż 20 procent w porównaniu z 2014 rokiem.

Podczas gdy w 2012 abonament radiowo-telewizyjny nie opłaciło 569 osób, w zeszłym roku ich liczba wyniosła 2073. W porównaniu z rokiem 2014 to wzrost o 20 procent (2014 – 1723 osoby).

Rzecznik Billag, Jonny Kopp, twierdzi, że tak gwałtowny wzrost liczby niepłacących, wynika z większej ilości kontroli, a więc pracowitości jego współpracowników. Przedstawiciele firmy, którzy przeprowadzają kontrole domowe, zgłosili więcej naruszeń niż zwykle. „Można zauważyć, że najwięcej zgłoszeń dotyczy korzystania z radia internetowego oraz konwencjonalnego odbioru telewizji”, tłumaczy Kopp. Kara za nieopłacenie abonamentu może sięgnąć nawet 5 000 franków.

Billag to szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się kontrolowaniem opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Swoje raporty zgłasza Urzędowi Federalnemu ds. Komunikacji – Bakom – który potwierdza naruszenie prawa i podejmuje odpowiednie kroki.

W Szwajcarii posiadanie wszelkich odbiorników jest zabronione, jeżeli właściciel nie opłaca abonamentu radiowo-telewizyjnego, przy czym obojętne jest czy rzeczywiście korzysta z urządzenia czy nie.

Do odprowadzania opłat zobowiązuje posiadanie wszystkich odbiorników radiowych, telewizyjnych, ale też internetowych – a więc komputerów, tabletów i smartfonów. Ochrona Konsumentów przypomina jednak, ze w przypadku tych ostatnich znaczące jest posiadanie programu (płatnego lub darmowego), który umożliwia odbiór radia i telewizji.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!