Podczas gdy w 2012 abonament radiowo-telewizyjny nie opłaciło 569 osób, w zeszłym roku ich liczba wyniosła 2073. W porównaniu z rokiem 2014 to wzrost o 20 procent (2014 – 1723 osoby).
Rzecznik Billag, Jonny Kopp, twierdzi, że tak gwałtowny wzrost liczby niepłacących, wynika z większej ilości kontroli, a więc pracowitości jego współpracowników. Przedstawiciele firmy, którzy przeprowadzają kontrole domowe, zgłosili więcej naruszeń niż zwykle. „Można zauważyć, że najwięcej zgłoszeń dotyczy korzystania z radia internetowego oraz konwencjonalnego odbioru telewizji”, tłumaczy Kopp. Kara za nieopłacenie abonamentu może sięgnąć nawet 5 000 franków.
Billag to szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się kontrolowaniem opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Swoje raporty zgłasza Urzędowi Federalnemu ds. Komunikacji – Bakom – który potwierdza naruszenie prawa i podejmuje odpowiednie kroki.
W Szwajcarii posiadanie wszelkich odbiorników jest zabronione, jeżeli właściciel nie opłaca abonamentu radiowo-telewizyjnego, przy czym obojętne jest czy rzeczywiście korzysta z urządzenia czy nie.
Do odprowadzania opłat zobowiązuje posiadanie wszystkich odbiorników radiowych, telewizyjnych, ale też internetowych – a więc komputerów, tabletów i smartfonów. Ochrona Konsumentów przypomina jednak, ze w przypadku tych ostatnich znaczące jest posiadanie programu (płatnego lub darmowego), który umożliwia odbiór radia i telewizji.
Źródło: 20min