Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Billag zbiera swoje żniwo

Billag, odpowiedzialny w Szwajcarii za pobieranie abonamentu radiowo-telewizyjnego, zarejestrował 2 000 osób, które nie opłaciły należności. Przybyło ich aż 20 procent w porównaniu z 2014 rokiem.

Podczas gdy w 2012 abonament radiowo-telewizyjny nie opłaciło 569 osób, w zeszłym roku ich liczba wyniosła 2073. W porównaniu z rokiem 2014 to wzrost o 20 procent (2014 – 1723 osoby).

Rzecznik Billag, Jonny Kopp, twierdzi, że tak gwałtowny wzrost liczby niepłacących, wynika z większej ilości kontroli, a więc pracowitości jego współpracowników. Przedstawiciele firmy, którzy przeprowadzają kontrole domowe, zgłosili więcej naruszeń niż zwykle. „Można zauważyć, że najwięcej zgłoszeń dotyczy korzystania z radia internetowego oraz konwencjonalnego odbioru telewizji”, tłumaczy Kopp. Kara za nieopłacenie abonamentu może sięgnąć nawet 5 000 franków.

Billag to szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się kontrolowaniem opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Swoje raporty zgłasza Urzędowi Federalnemu ds. Komunikacji – Bakom – który potwierdza naruszenie prawa i podejmuje odpowiednie kroki.

W Szwajcarii posiadanie wszelkich odbiorników jest zabronione, jeżeli właściciel nie opłaca abonamentu radiowo-telewizyjnego, przy czym obojętne jest czy rzeczywiście korzysta z urządzenia czy nie.

Do odprowadzania opłat zobowiązuje posiadanie wszystkich odbiorników radiowych, telewizyjnych, ale też internetowych – a więc komputerów, tabletów i smartfonów. Ochrona Konsumentów przypomina jednak, ze w przypadku tych ostatnich znaczące jest posiadanie programu (płatnego lub darmowego), który umożliwia odbiór radia i telewizji.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.