Szwajcaria: Co grozi firmom, które nie przejdą na home office?

Obowiązek przejścia na pracę zdalną w Szwajcarii

Szwajcarski rząd zobowiązał pracodawców w kraju do wysłania swoich zatrudnionych na pracę zdalną, jeśli to tylko możliwe. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa chcą wykonać to polecenie.

W Szwajcarii obowiązuje aktualnie nakaz pracy z domu w firmach, w których to możliwe. Średnio dotyczy to 2,4 mln osób pracujących w kraju. Celem władz jest bowiem ograniczenie kontaktów z innymi osobami. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa chcą zgodzić się na tę zmianę. Z tego powodu kantonalne Inspekcje Pracy przeprowadzają regularnie kontrole. Władze otrzymały już kilka donosów na temat firm, które nie przestrzegają nowej regulacji. W Lucernie było ich 24, w Bazylei-Okręgu i Bazylei-Mieście 4, w Turgowii 20, a w Zurychu 15.

W Bazylei kontrole rozpoczną się w ciągu kolejnych dni. Urzędnicy najpierw skontaktują się jednak z pracodawcami, w celu ustalenia, czy wizyta w firmie jest konieczna. Inspektorzy pracy będą raczej stawiali na doradztwo. W kantonie Zug kontrole będą przeprowadzane przy pomocy policji Urzędu Gospodarki i Pracy (niem. Amt für Wirtschaft und Arbeit).

Pierwsza niezapowiedziana kontrola w Lucernie miała już miejsce. Jednak okazało się, że firma działała zgodnie z prawem i obowiązek przejścia na pracę zdalną nie został złamany. Kontrole w kantonie mają formę rozmowy z osobą na kierowniczym stanowisku. W Nidwalden z kolei urzędnicy sprawdzają budynek.

W wielu kantonach władze podkreślają, że podstawa prawna pozostawia zbyt wiele do interpretacji. Trudno ocenić bowiem, jakie zasady obowiązują w przedsiębiorstwach i czy pracownicy mają w domu warunki do pracy zdalnej. Tego zdania są szczególnie urzędnicy w Bazylei-mieście, Nidwalden i Gryzonii.

Zasadniczo inspektorzy pracy oceniają sytuację pozytywnie. Większości firmom udało się bowiem przejść na pracę zdalną bez podjęcia większego wysiłku.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!