Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Co grozi firmom, które nie przejdą na home office?

Obowiązek przejścia na pracę zdalną w Szwajcarii

Szwajcarski rząd zobowiązał pracodawców w kraju do wysłania swoich zatrudnionych na pracę zdalną, jeśli to tylko możliwe. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa chcą wykonać to polecenie.

W Szwajcarii obowiązuje aktualnie nakaz pracy z domu w firmach, w których to możliwe. Średnio dotyczy to 2,4 mln osób pracujących w kraju. Celem władz jest bowiem ograniczenie kontaktów z innymi osobami. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa chcą zgodzić się na tę zmianę. Z tego powodu kantonalne Inspekcje Pracy przeprowadzają regularnie kontrole. Władze otrzymały już kilka donosów na temat firm, które nie przestrzegają nowej regulacji. W Lucernie było ich 24, w Bazylei-Okręgu i Bazylei-Mieście 4, w Turgowii 20, a w Zurychu 15.

W Bazylei kontrole rozpoczną się w ciągu kolejnych dni. Urzędnicy najpierw skontaktują się jednak z pracodawcami, w celu ustalenia, czy wizyta w firmie jest konieczna. Inspektorzy pracy będą raczej stawiali na doradztwo. W kantonie Zug kontrole będą przeprowadzane przy pomocy policji Urzędu Gospodarki i Pracy (niem. Amt für Wirtschaft und Arbeit).

Pierwsza niezapowiedziana kontrola w Lucernie miała już miejsce. Jednak okazało się, że firma działała zgodnie z prawem i obowiązek przejścia na pracę zdalną nie został złamany. Kontrole w kantonie mają formę rozmowy z osobą na kierowniczym stanowisku. W Nidwalden z kolei urzędnicy sprawdzają budynek.

W wielu kantonach władze podkreślają, że podstawa prawna pozostawia zbyt wiele do interpretacji. Trudno ocenić bowiem, jakie zasady obowiązują w przedsiębiorstwach i czy pracownicy mają w domu warunki do pracy zdalnej. Tego zdania są szczególnie urzędnicy w Bazylei-mieście, Nidwalden i Gryzonii.

Zasadniczo inspektorzy pracy oceniają sytuację pozytywnie. Większości firmom udało się bowiem przejść na pracę zdalną bez podjęcia większego wysiłku.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.