W 2015 pracowało w Szwajcarii 35 325 lekarek i lekarzy – 2,8 procent więcej niż przed rokiem. Od kilku lat wzrasta liczba kobiet w branży. Choć sześciu na dziesięciu lekarzy to mężczyźni, ilość zatrudnionych pań w tym zawodzie cały czas rośnie. Od 2010 do 2015 wieku zwiększyła się o prawie jedną trzecią. W tym samym przedziale czasowym przybyło tylko 8 procent lekarzy płci męskiej.
Tendencja ta przekłada się na strukturę wiekową służby lekarskiej. W przedziale wiekowym do 40 roku życia dominują kobiety, natomiast powyżej – panowie. Siła przebicia pań będzie coraz większa, ponieważ coraz więcej kobiet kończy medyczne uczelnie – obecnie stanowią one aż 55,7 procent wszystkich absolwentów.
Panie dominują w specjalizacjach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, ginekologii oraz położnictwie (60 procent zatrudnionych). Natomiast 90 procent stanowisk przypada na mężczyzn w specjalizacjach chirurgicznych i ortopedycznych.
Statystyki pokazują, że znacznie większe skupisko lekarzy odnajdziemy w miastach. Stąd najwięcej z nich pracuje w Bazylei, Genewie i Zurychu. Na drugim końcu skali znajdują się kantony Uri, Appenzell Innerrhoden oraz Obwalden.
W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się liczba lekarzy z zagranicznym dyplomem. Niemal jedna trzecia wszystkich lekarzy pochodzi z zagranicy – najwięcej z krajów sąsiednich Szwajcarii, a dokładnie z Niemiec. Opieka medyczna Szwajcarii jest zatem silnie uzależniona od migracji i aby utrzymać się na odpowiednim poziomie uczelnie medyczne zwiększą ilość miejsc dla studentów.
Źródło: 20min