Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Co trzeci lekarz jest obcokrajowcem

Wzrasta ilość lekarzy z zagranicznym dyplomem. Poza tym w branży zaczynają dominować kobiety.

W 2015 pracowało w Szwajcarii 35 325 lekarek i lekarzy – 2,8 procent więcej niż przed rokiem. Od kilku lat wzrasta liczba kobiet w branży. Choć sześciu na dziesięciu lekarzy to mężczyźni, ilość zatrudnionych pań w tym zawodzie cały czas rośnie. Od 2010 do 2015 wieku zwiększyła się o prawie jedną trzecią. W tym samym przedziale czasowym przybyło tylko 8 procent lekarzy płci męskiej.

Tendencja ta przekłada się na strukturę wiekową służby lekarskiej. W przedziale wiekowym do 40 roku życia dominują kobiety, natomiast powyżej – panowie. Siła przebicia pań będzie coraz większa, ponieważ coraz więcej kobiet kończy medyczne uczelnie – obecnie stanowią one aż 55,7 procent wszystkich absolwentów.

Panie dominują w specjalizacjach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, ginekologii oraz położnictwie (60 procent zatrudnionych). Natomiast 90 procent stanowisk przypada na mężczyzn w specjalizacjach chirurgicznych i ortopedycznych.

Statystyki pokazują, że znacznie większe skupisko lekarzy odnajdziemy w miastach. Stąd najwięcej z nich pracuje w Bazylei, Genewie i Zurychu. Na drugim końcu skali znajdują się kantony Uri, Appenzell Innerrhoden oraz Obwalden.

W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się liczba lekarzy z zagranicznym dyplomem. Niemal jedna trzecia wszystkich lekarzy pochodzi z zagranicy – najwięcej z krajów sąsiednich Szwajcarii, a dokładnie z Niemiec. Opieka medyczna Szwajcarii jest zatem silnie uzależniona od migracji i aby utrzymać się na odpowiednim poziomie uczelnie medyczne zwiększą ilość miejsc dla studentów.

Źródło: 20min

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.