Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Koszty leczenia ambulatoryjnego wciąż rosną!

Wydaje się, że nic już nie jest w stanie zahamować rosnących kosztów opieki zdrowotnej. W 2015 roku podwyżka wynosiła 3,9 procent, jednak w pierwszej połowie 2016 roku koszty wzrosły o kolejne 4,3 procent. Co jest powodem tej sytuacji?

5,7 procent – tyle wynosi największa podwyżka kosztów leczenia ambulatoryjnego w 2015 roku. Za pobyt w szpitalu swoich ubezpieczonych kasy chorych muszą zapłacić nawet 3,2 procent więcej. Najnowsze dane związku kas chorych santésuisse są niepokojące. Aby wesprzeć placówki i zarazem uchronić ubezpieczonych od konieczności pokrycia wciąż rosnących kosztów, kantony zwiększyły swoje wsparcie finansowe o 1,9 procent.

Po tym jak wydawało się, że w 2014 zatrzymano wzrost kosztów lekarstw, ich ceny zwiększyły się w 2016 roku o 5,3 procent. Związek kas chorych jest przekonany, że wciąż rosnące koszty spowodowane są przez wciąż zwiększającą się ilość wizyt u lekarzy oraz brakujących regulacji, dotyczących ustalania cen niektórych grup leków.

Santésuisse żąda podjęcia drastycznych decyzji, aby zapobiec obserwowanej tendencji. Zdaniem związku kas chorych, niezbędne do tego narzędzia są gotowe od dawna. Pora rozluźnić obowiązek kontraktowania, a za rutynowe badania płacić lekarzom z góry. Z kolei w przypadku cen leków, związek proponuje wprowadzenie systemu określającego stałe ceny generyków.

Również związek lekarzy FMH zwrócił w piątek uwagę na fakt, że coraz więcej przypadków leczonych jest ambulatoryjnie, a nie stacjonarnie. Dzięki ulepszonym lekom i metodom leczenia, pacjenci chorzy na nowotwór, mogliby coraz częściej korzystać z opieki ambulatoryjnej, co spowodowałoby zmniejszenie kosztów całkowitych. Trzeba jednak pamiętać, że wizyty ambulatoryjne finansowane są w całości ze składek ubezpieczeniowych – te musiałyby zatem wzrosnąć. FMH chce, by finansowanie leczenia zarówno ambulatoryjnego, jak i stacjonarnego, przebiegało w taki sam sposób.

Źródło: Blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.