Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Nie opłaca się majstrować przy winietach…

Kleje, kremy i specjalne folie – kierowcy są bardzo kreatywni w obejściu z winietami. Wszystko po to, by móc je bez problemu odkleić od szyby i przykleić na inną. Takie praktyki sporo jednak kosztują.

Zaczął się sezon urlopowy, a wraz z nim pojawiło się na drogach więcej kierowców. Pośród nich tacy, którzy niekoniecznie są zadowoleni z obowiązku zakupienia winiety. Jeden z nich opowiedział swoją przygodę na forum internetowym. Podczas kontroli granicznej służba celna sprawdziła nie tylko jego paszport i bagaż, ale również dokładnie przyjrzała się naklejonej winiecie. Ta bardzo łatwo odkleiła się od szyby, ponieważ przyklejono ją na specjalnej folii samoprzylepnej. Bohater tej opowieści musiał pogodzić się z konsekwencjami, które znacznie obciążyły jego portfel. 

To niejedyny taki przypadek, który zarejestrowano w ostatnich latach. W 2013 przyłapano 688 osób, które majstrowały przy winiecie, w 2014 685, a w 2015 677. W niektórych przypadkach kierowcy wpadli na pomysł wysmarowania nalepki tłustym kremem, aby łatwiej było ją później zdjąć. Popularnym patentem jest również dwustronny klej.

Najczęściej jednak kierowcy wybierają samoprzylepną folię, którą można bez problemu zakupić w Internecie w rozmiarze idealnie pasającym do winiety i w śmiesznej cenie 3 euro.

Strona oferująca folię nie przestrzega jednak przed konsekwencjami takiej manipulacji. Kara wynosi 200 franków, opłata administracyjna za nakaz karny 300 franków, do tego dochodzą jeszcze koszty nowej winiety. Razem otrzymujemy sumę, za którą można by było kupić winiety na najbliższe trzynaście lat.

Dla służb nie są ważne motywy takiego postępowania. Wielu kierowców próbuje tłumaczyć, że zastosowali klej po to, by łatwiej było później odkleić przeterminowaną winietę. Co ciekawe, najwięcej manipulacji dopuszczają się kierowcy nowych samochodów drogich marek. Nierzadko są to Mercedesy, BMW czy Audi. Obok Szwajcarów przepisy próbują obejść przede wszystkim Niemcy i Francuzi, Holendrzy i Belgowie. Bardzo często kierowcy nie chcą płacić winiety na każdy samochód, dlatego szukają sposobów jak przekleić ją na inny pojazd. Nikt jednak nie myśli o tym, że urzędnicy sprawdzają dokładnie winiety a gdy zostaną przypałani będą suma summarum stratni.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.