Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: System kształcenia na szóstkę!

W raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego, sprawdzającym wiele aspektów rynku pracy, Szwajcaria znajduje się tuż za dwoma skandynawskimi państwami. W jednej kategorii znajduje się jednak na prowadzeniu.

Jak wynika z raportu konkurencyjności przeprowadzanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), Szwajcaria może szczycić się najlepszym systemem kształcenia. W kategorii biorącej pod uwagę więcej różnych aspektów rynku pracy, państwo znajduje się na trzecim miejscu.

Szwajcaria zajmuje trzecie miejsce – tuż za Finlandią i Norwegią – w kategorii organizacji kapitału ludzkiego, donosi Światowe Forum Ekonomiczne.

Do tej kategorii zalicza się wiele czynników, w których Szwajcaria wypada lepiej od swoich konkurentów. Dla przykładu w kwestii kształcenia personelu zajmuje pierwsze miejsce. Pod względem złożoności gospodarczej oraz miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej państwo znalazło się na trzecim miejscu. 

W 2013 roku Szwajcaria zajmowała jeszcze pierwsze miejsce w rankingu, jednak już w 2015 roku wyprzedziły ją Finlandia i Norwegia. Na wskaźnik roczny składa się wiele wskaźników cząstkowych.

W kilku kategoriach Konfederacja nie zaprezentowała się w najlepszym świecie. Chodzi między innymi o zatrudnienie pracowników powyżej 65 roku życia, które wystarczyło zaledwie na 85 miejsce. Z drugiej strony, może to świadczyć o dobrobycie.

Z rankingu wynika również, że kraje wykorzystują ok. jednej trzeciej potencjału swoich obywateli. Winy należy upatrywać w brakach wykształcenia oraz niewłaściwym wykorzystaniu kompetencji. 

Z 130 państw pięć korzysta z zaledwie 50 procent potencjału obywateli. Szwajcaria należy do 19 krajów, sięgających ponad 80 procent.

Placówki wychowawcze, szkoły oraz uniwersytety, a także pracodawcy, powinni sobie wziąć do serca te problemy zwłaszcza w czasach zmian gospodarczych i dotkniętych kryzysem systemów władzy – czytamy w raporcie. Zmiany są niezbędne do prawidłowego rozwoju gospodarki i bezpieczeństwa społeczeństwa – tłumaczy przewodniczący Światowe Forum Ekonomicznego Klaus Schwab.

Źródło: 20min

Photo by World Economic Forum [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!