Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: System kształcenia na szóstkę!

W raporcie konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego, sprawdzającym wiele aspektów rynku pracy, Szwajcaria znajduje się tuż za dwoma skandynawskimi państwami. W jednej kategorii znajduje się jednak na prowadzeniu.

Jak wynika z raportu konkurencyjności przeprowadzanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), Szwajcaria może szczycić się najlepszym systemem kształcenia. W kategorii biorącej pod uwagę więcej różnych aspektów rynku pracy, państwo znajduje się na trzecim miejscu.

Szwajcaria zajmuje trzecie miejsce – tuż za Finlandią i Norwegią – w kategorii organizacji kapitału ludzkiego, donosi Światowe Forum Ekonomiczne.

Do tej kategorii zalicza się wiele czynników, w których Szwajcaria wypada lepiej od swoich konkurentów. Dla przykładu w kwestii kształcenia personelu zajmuje pierwsze miejsce. Pod względem złożoności gospodarczej oraz miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej państwo znalazło się na trzecim miejscu. 

W 2013 roku Szwajcaria zajmowała jeszcze pierwsze miejsce w rankingu, jednak już w 2015 roku wyprzedziły ją Finlandia i Norwegia. Na wskaźnik roczny składa się wiele wskaźników cząstkowych.

W kilku kategoriach Konfederacja nie zaprezentowała się w najlepszym świecie. Chodzi między innymi o zatrudnienie pracowników powyżej 65 roku życia, które wystarczyło zaledwie na 85 miejsce. Z drugiej strony, może to świadczyć o dobrobycie.

Z rankingu wynika również, że kraje wykorzystują ok. jednej trzeciej potencjału swoich obywateli. Winy należy upatrywać w brakach wykształcenia oraz niewłaściwym wykorzystaniu kompetencji. 

Z 130 państw pięć korzysta z zaledwie 50 procent potencjału obywateli. Szwajcaria należy do 19 krajów, sięgających ponad 80 procent.

Placówki wychowawcze, szkoły oraz uniwersytety, a także pracodawcy, powinni sobie wziąć do serca te problemy zwłaszcza w czasach zmian gospodarczych i dotkniętych kryzysem systemów władzy – czytamy w raporcie. Zmiany są niezbędne do prawidłowego rozwoju gospodarki i bezpieczeństwa społeczeństwa – tłumaczy przewodniczący Światowe Forum Ekonomicznego Klaus Schwab.

Źródło: 20min

Photo by World Economic Forum [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.