Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wszystko o BUAK (Austria)

Bardzo dużo osób decydujących się na zarobkowanie w Austrii pracuje tam w branżach podlegających BUAK-owi. Dlatego też dzisiaj wyjaśnimy, czym jest owa instytucja, czym się zajmuje i jak odzyskać nasz zaległy urlop z Austrii. Opowiemy także krótko o roszczeniach urlopowych na terenie Austrii.

Na wstępie wyjaśnijmy, czym jest BUAK – to Kasa Urlopowa Pracowników Budowlanych w Austrii, można też powiedzieć, że jest odpowiednikiem niemieckiego Soka-Bau. BUAK należy do organizacji prawa publicznego i zajmuje się wypłatą roszczeń urlopowych, nalicza składki oraz koordynuje procesy administracyjne związane w ustawą o BUAK.

BUAK – zysk czy strata

Celem ustawy o BUAK jest zabezpieczenie prawa do urlopu wypoczynkowego i zagwarantowanie pełnego wymiaru urlopu, pomimo przerw w zatrudnieniu. Pracodawca regularnie (co miesiąc) odprowadza składkę urlopową do BUAK, dzięki temu mamy gwarancję, że zmieniając firmę, niczego nie tracimy, gdyż składka za urlop przez nas nie wykorzystany zostanie nam zwrócona bez problemu. A kto może i kto powinien mieć odprowadzane składki do BUAK? Jeżeli pracujemy jako pracownicy delegowani albo bezpośrednio jesteśmy zatrudnieni w austriackiej firmie i wykonujemy prace budowlane, nasz pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania składek na BUAK. Jest to wbrew pozorom duże ułatwienie dla pracowników, biorąc pod uwagę specyfikę branży budowlanej.

Jak naliczane są składki urlopowe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pracodawca jest zobligowany do odprowadzania składek ubezpieczeniowych za każdy poszczególny dzień pracy. Wysokość składki uzależniona jest od stawki godzinowej, jak i od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. By obliczyć wysokość składki tygodniowej, musimy do stawki godzinowej doliczyć 25% i pomnożyć ją przez tzw. faktor urlopowy, który określa rozporządzenie Ministerstwa Pracy, Polityki Społecznej i Ochrony Konsumenta. Dzisiaj faktor ten wynosi 11,55 przy 39 godzinach pracy w tygodniu. Uzyskaną kwotę dzielimy na 5 i dzięki temu uzyskujemy dzienną składkę, jaką powinien odprowadzać za nas pracodawca do BUAK.

Urlop. Ekwiwalent a odszkodowanie

Już od pierwszego dnia pracy na terenie Austrii w branży podlegającej do BUAK nabywają Państwo praw urlopowych. Urlop naliczany jest wprost proporcjonalnie do przepracowanych tygodni. Jako tydzień liczone jest pięć dni roboczych w jednym tygodniu kalendarzowym, a każdy poszczególny tydzień jest rejestrowany w BUAK, tym samym wszystko zostaje udokumentowane. Jeżeli zatem pan Kowalski podejmuje pracę na terenie Austrii w branży podlegającej BUAK-owi, zaczyna pracę od poniedziałku, w piątek już ma naliczony pierwszy tydzień, od którego naliczany jest urlop. Należy pamiętać również o tym, że jeżeli planujemy urlop, musimy zgłosić to do naszego pracodawcy, gdyż jest on zobligowany wnioskować za nas o urlop do BUAK-u. Wniosek musi być złożony nie wcześniej niż miesiąc przed planowanym przez nas urlopem, jednak nie później niż miesiąc po nim.

Czym jest odszkodowanie i ekwiwalent?

W roku 2013 mamy prawo do roszczenia urlopowego za rok 2011 i otrzymujemy 100% przysługującego nam zaległego urlopu. Przykładowo: Pan Kowalski pracował na delegacji na budowie w Austrii 8 miesięcy w 2011 i nie wykorzystał urlopu za ten czas – ma więc prawo złożyć wniosek o wypłatę ekwiwalentu za ten urlop. BUAK przeleje mu pieniądze na wskazane przez niego konto maksymalnie do 3 miesięcy (od kwoty nie jest odliczany podatek).Z kolei w momencie kiedy przestajemy pracować w branży budowlanej, a wiemy, że mamy niewykorzystany urlop, który został uregulowany w BUAK, po sześciu miesiącach mamy prawo do złożenia wniosku o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wniosek składa pracownik, wypełniając odpowiedni druk, który kieruje do BUAK.

Przykład: Pan Kowalski pracował w Austrii od stycznia 2012 do września 2012 jako cieśla, ale w kwietniu 2013 mija 6 miesięcy, odkąd nie pracuje w branży budowlanej. Ma prawo do złożenia wniosku o ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 2012 (od przysługującej nam kwoty jest odliczany podatek).

Czy mam opłacony BUAK?

Jak sprawdzić czy nasz pracodawca odprowadza składki do BUAK-u? Najprościej jest zapytać, jak regulowana jest spawa urlopu, już na początku. Jeżeli jednak boimy się zapytać szefa, można zadzwonić bezpośrednio do BUAK-u i zapytać. Sam BUAK kwartalnie bądź rocznie wysyła każdemu pracownikowi zestawienie konta pracownika, czyli podsumowanie, czy i jakie składki na urlop mamy do wykorzystania.

List z BUAK-u. Co zrobić?

Jeżeli znajdziemy list z BUAK-u w naszej skrzynce pocztowej, nie trzeba się obawiać, nie należy go też ignorować. Nie zawsze mamy wgląd w to, ile urlopu nam zostało z ubiegłych lat, i często na naszym koncie w BUAK-u znajdują się pieniądze, które możemy odzyskać. Pamiętajmy, że o urlop możemy wnioskować tylko 2 lata wstecz, czyli w obecnym 2013 roku możemy jeszcze wnioskować o odszkodowanie za rok 2011, a 2010 już nam przepadł. Musimy wiedzieć, że pieniądze za niewykorzystany urlop nam się należą i szkoda byłoby je stracić, bo są to nasze pieniądze. Tak więc jeżeli nie wiemy, co znajduje się w korespondencji z BUAK-u, warto udać się do specjalisty, by nam wyjaśnił, czy mamy możliwość wnioskowania o zaległy urlop.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.