Szwajcaria jest stosunkowo drogim krajem także dla narciarzy. O wiele tańszy urlop można zorganizować w Austrii bądź w Niemczech. Ktoś powie, że to góry i to góry – może będzie miał rację. Dla tych jednak, którzy widzą różnicę lub dopiero chcą ją zobaczyć, przygotowaliśmy kilka wskazówek. Okazuje się, że w Konfederacji można urlopować taniej, niż mogło by się wydawać…
Obozowiska
Nie chcąc wydawać wiele pieniędzy na wyżywienie, lepiej znaleźć nocleg z kuchnią. Wypady do restauracji mogą rzeczywiście okazać się zbyt kosztowne. Taką możliwość oferują przede wszystkim domy wakacyjne lub obozowiska. Szczególnie w przypadku tych ostatnich warto odstawić w kąt uprzedzenia – ponieważ obecne obozowiska mają niewiele wspólnego z brudnymi pokojami z czasów wycieczek szkolnych. W Saas Fee w kantonie Valais jest wiele takich możliwości noclegu.
Schroniska młodzieżowe
Również schroniska młodzieżowe nie są już takie, jak kiedyś. Na szczęście! Większość z nich to wyremontowane bądź nowe budynki. „Wellness-Herberge 4000” jest idealnym miejscem dla narciarzy, znajdującym się w centrum Saas Fee. Pokój sześcioosobowy można wynająć już za 40 euro od osoby za noc. W ofercie znajdują się także pokoje cztero- i dwuosobowe, a także pojedyncze – wszystkie z prywatną łazienką.
Informacje: od 41 CHF (38 euro za noc), www.youthhostel.ch/saas-fee
W miejscowościach narciarskich St. Moritz i Pontresina powstało wiele nowych schronisk młodzieżowych, które są świetną alternatywą dla drogich hoteli. Chcąc jeździć na nartach w górach wokół St. Moritz niekoniecznie trzeba w tej miejscowości mieszkać. W oddalonej o kilka kilometrów Celerinie można wynająć pokój w „Inn Lodge” – nowoczesnym budynku z betonu, szkła i drewna. W pokojach dostępnych w rozmiarach od S do XL (maksymalnie dla 6 osób) znajdziemy niezbędne minimum – podwójne łóżko, szafę, stół, łazienkę oraz telewizor. Nie zabrakło także miejsca na aneks kuchenny.
Informacje: od 66 CHF (ok. 61 euro za noc), www.innlodge.ch
W „Cube“ w miejscowości Savognin nie uświadczymy co prawda kuchni, ale za to dobrze przemyślane przedpokoje prowadzące do sypialni. Zimą można odstawić w nich narty, mokre ubrania oraz wysuszyć buty. Pokoje są skromne, ale posiadają wszystkie niezbędne udogodnienia. Poza tym na terenie budynku można zjeść w bufecie, pograć w PlayStation, popatrzyć wspólnie telewizję lub spróbować swoich sił na ścianie wspinaczkowej.
Informacje i ceny: od 159 CHF (ok. 147 euro od osoby za noc w pokoju 4-osobowym łącznie z śniadaniem i karnetem narciarskim), www.cube-hotels.com
Mongolska wioska
Opodal Savognin na wysokości 2 000 m n.p.m. na hali „Alp Flix” wzniesiono mongolską wioskę. Niestety, nie można jeździć tam na nartach, ale na pewno odpocząć i nacieszyć się otaczającą przyrodą. W wiosce znajduje się pięć jurt, w których można nocować również zimą. W każdej z nich stoi łóżko oraz kominek. Prócz tego toalety oraz prysznice i sauna z basenem tuż obok.
Informacje: jurta od 150 CHF (ok. 139 euro od dwóch osób za noc), www.agrotour.ch
Źródło: Focus