Szwajcarska masakra ogrodowa – niszczą GMO

Kwiaty w szwajcarskich ogrodach są masowo palone. Powód? Na rynku pojawiły się petunie modyfikowane genetycznie.

Pomarańczowe petunie nie powinny w ogóle istnieć. Na pewno nie na terenie Szwajcarii, ponieważ w tym kraju ze względu na obowiązujące moratorium, organizmy modyfikowane genetycznie są całkowicie zabronione. A mimo to na szwajcarskim rynku pojawiły się kwiaty GMO. Natura zna popularne kwiaty ozdobne w wielu kolorach – od różowego poprzez purpurowo-fioletowy, do żółtego – ale nigdy pomarańczowego.

Przeprowadzone pod koniec kwietnia w Finlandii badania kwiatów na obecność manipulacji genetycznej dały wynik pozytywny. W efekcie tego Federalny Urząd Rolnictwa (BLW) wszczął w kraju śledztwo, które wykazało, że „genetycznie zmodyfikowane petunie trafiły do Szwajcarii” – co potwierdził Jürg Jordi z BLW na łamach 20min.ch. Federalny Urząd Rolnictwa w pierwszej kolejności poinformował sprzedawców, że handel podejrzanymi petuniami jest zabroniony. Ponadto odpowiednie służby ochrony roślin z kantonów, pobrały próbki z punktów sprzedaży i wysłały je do laboratorium. „Analiza potwierdziła modyfikację genetyczną” – dodaje Jordi. 

Odkrycia dokonał fiński biolog

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych, BLW w zeszłym tygodniu wydał zarządzenie zniszczenia wszystkich dostępnych i dostarczanych do kwiaciarni oraz centrów ogrodniczych kwiatów. Organizmy modyfikowane genetycznie muszą być oddawane w zamkniętych workach lub pojemnikach na śmieci. Są to tysiące roślin, co według Jordiego stanowi tylko ułamek rynku petunii. Czy wcześniej kwiaty w Szwajcarii również były modyfikowane genetycznie? Na razie nie wiadomo.

Pomarańczowe petunie zauważył dwa lata temu w Finlandii biolog Teemu Teri. Rośliny przypominały mu dokładnie te same rośliny, które zostały stworzone 30 lat temu w ramach eksperymentu GMO dla holenderskiej firmy nasiennej Zaadunie, ale nigdy nie były dostępne na rynku. Jak poinformował magazyn naukowy „Science”, Teri zerwał jeden z takich kwiatów i zbadał w swoim laboratorium. Znalazł genetycznie modyfikowane struktury – identyczne jak te opisane w badaniu Zaadunie z 1987 roku, o czym poinformował władze fińskie. Co ciekawe na wiosnę modyfikowane genetycznie kwiaty trafiły do Niemiec, Holandii, USA i Szwajcarii.

Niewłaściwa gwarancja?

Jardin Suisse (Szwajcarski Związku Ogrodników) zalecił swoim członkom, by zapoznali się z ustaleniami oraz sytuacją prawną, a następnie przystąpili do niszczenia kwiatów. Według związku szwajcarscy ogrodnicy otrzymali sadzonki z obszaru UE i zażądali od swoich partnerów handlowych gwarancji, że dostawa będzie wolna od genetycznie modyfikowanych roślin. „W przypadku pomarańczowych petunii gwarancje okazały się być fałszywe” – powiedział rzecznik związku Marius Maissen.

Czy importerzy, sprzedawcy i producenci sadzonek zostaną ukarani, pozostaje sprawą otwartą. „Kwestie te nie zostały wyjaśnione prawnie” – oznajmia BLW. Jasne jest natomiast to, że Jardin Suisse stoi po stronie swoich członków: „Ogrodnicy importowali rośliny w dobrej wierze, w przekonaniu że działają zgodnie z prawem” – powiedział Maissen.

Rośliny nie mogą zimować

Zdaniem ekspertów genetycznie modyfikowane petunie nie stanowią zagrożenia. Powód? Są roślinami jednorocznymi, których nasiona nie są odporne na zimno. Dlatego nie mogą rozsiewać się w przyrodzie. Ponadto, według Jardin Suisse zła pogoda w kwietniu opóźniła sprzedaż petunii. A ponieważ petunie nie znajdują się wśród jadalnych kwiatów, nie są zagrożeniem dla zdrowia konsumenta – uważa Maissen.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!