Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Zeznanie podatkowe u progu rewolucji

Potwierdzenie darowizny, wyciągi z konta… w niedalekiej przyszłości te papiery nie będą potrzebne podczas składania deklaracji podatkowej. Od 2018 roku trzeba będzie je dostarczyć tylko, gdy zostaniemy o to poproszeni.

Faktury za książki specjalistyczne, bilety parkingowe i kolejowe, potwierdzenia z korzystania z usług związanych z gospodarstwem domowym… Rokrocznie urzędy skarbowe były zalewane tonami papieru. Na szczęście minister finansów podjął decyzję – deklaracja podatkowa 2017 będzie ostatnią, do której będziemy musieli dołączyć wszystkie potwierdzenia. W 2018 roku ten obowiązek zostanie zniesiony zarówno podczas składania zeznania podatkowego w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie pokwitowania podatnik będzie mógł wyrzucić do kosza na śmieci. Urząd skarbowy może w każdej chwili poprosić bowiem o ich przedłożenie. W szczególności będzie chodziło o wyjątkowe przypadki (np. darowizna w wysokości 10 000 euro, koszty przeprowadzki uzależnionej zawodowo, koszty wyposażenia domowego biura), choć nie bez znaczenia będą też wszystkie dokumenty potwierdzające koszty uzyskiwania przychodu czy składki ubezpieczeniowe. Nowa regulacja nie jest zatem zielonym światłem dla oszustw. Dokumenty należy przechowywać przez co najmniej cztery lata podatkowe, a chcąc spać naprawdę spokojnie, warto archiwizować je przez dziesięć lat, ponieważ fiskus może zażądać potwierdzeń nawet do dziesięciu lat wstecz, jeżeli zajdzie podejrzenie oszustwa podatkowego.

Korzystając z opcji wypełniania zeznania podatkowego drogą elektroniczną (za pomocą formularzy Elster), odpada przedłożenie potwierdzeń kosztów wyjątkowych, wydatków na pomoc domową czy wyposażenie stanowiska pracy.

Źródło: Focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.