Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarzy niechętnie wracają do biur

Chociaż nie ma już obowiązku pracy zdalnej, to zatrudnieni niechętnie wracają do biur. Dlatego wiele firm nadal oferuję pracę z domu.

Szwajcarski rząd podjął decyzję o poluzowaniu obostrzeń. Dotyczy to także obowiązku pracy zdalnej. Ta forma pracy nie jest już obowiązkowa, lecz tylko zalecana. Pracodawcy są jednak zobligowani do zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnionym oraz ich ochrony przed zakażeniem. Z tego też powodu trzeba m. in. nosić maseczkę w pracy.

Zasadniczo dla wielu zatrudnionych zniesienie tego obowiązku jest powodem ku radości, w wielu firmach ułatwi to znów funkcjonowanie i wykonywanie zobowiązań. Szwajcarskie przedsiębiorstwa podchodzą do tej zmiany jednak spokojnie. Nie wszyscy pracownicy muszą natychmiast wrócić do pracy stacjonarnej.

Home office w Szwajcarii – w firmach zapadły pierwsze decyzje!

Przykładowo Migros trzyma się zalecenia home office, w związku z czym dla pracowników biurowych niewiele się zmieni, a dla zatrudnionych bezpośrednio w sklepie praktycznie nic. W Coop od przyszłego tygodnia pracownicy administracji tylko częściowo będą wykonywać swoje obowiązku z domu. W rozmowach z przełożonymi ustalą, w które dni i w jakim zakresie chcą pracować zdalnie. Swisscom niebawem podejmie decyzję w kwestii home office. Zatrudnieni mają mieć jednak nadal możliwość pracowania zdalnie przez maksymalnie cztery dni w tygodniu.

Natomiast Novartis pozwala swoim pracownikom zadecydować, gdzie chcą pracować. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Swica. Firma jest dumna z tego, iż od początku pandemii pracownicy świetnie pokazali, że praca zdalna także jest możliwa. 

Helsana będzie stopniowo zwiększać ilość pracowników w biurach. Zatrudnieni nadal mogą pracować zdalnie tak często jak chcą, aby tym sposobem chronić innych pracowników.

W przypadku Groupe Mutuel zatrudnieni życzyli sobie home office. W związku z tym także po pandemii będą mieli możliwość pracowania zdalnie dwa razy w tygodniu. Przedsiębiorstwu zależy jednak, aby praca stacjonarna znów wróciła, gdyż dzięki temu firma może znacznie lepiej funkcjonować.

W ubezpieczalni Concordia przez najbliższe dwa tygodnie wszyscy poza osobami z grupy ryzyka mają pracować jeden dzień w tygodniu w biurze, a resztę w domu. Jeśli sytuacja pozytywnie się rozwinie, to od 21 lutego wprowadzony zostanie rozkład pracy pracy stacjonarnej i zdalnej.

W Mobiliar pracownicy mogą po uzgodnieniu z zespołem i przełożonymi zdecydować, kiedy będą pracować w domu, a kiedy zdalnie.

Źródło: 20min

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.